Harduer

Shitjet e iPhone rënie rekord

PCWorld Albanian Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 01 Maj 2019
0
Kompania kishte paralajmëruar më parë se shitjet e iPhone do të ishin të dobëta duke cituar Kinën ku Apple konkurron me rivalë si Huawei. Shitjet e iPhone rënie rekord

Shitjet e Apple iPhone ranë me ritmin më të lartë se asnjë herë më parë për tre muajt e parë të 2019-ës.

Gjigandi i teknologjisë tha se të ardhurat nga iPhone ranë me 17% në 31 miliardë dollarë. Megjithatë shefi ekzekutiv i Apple Tim Cook tha se shitjet ishin të forta drejt fundit të muajit Mars përfshirë Kinën pasi uli çmimin e iPhone.

Kompania kishte paralajmëruar më parë se shitjet e iPhone do të ishin të dobëta duke cituar Kinën ku Apple konkurron me rivalë me produkte më të lira si Huawei Technologies dhe Xiaomi.

Apple reduktoi të ardhura për pritshmëritë mes 52.5 miliardë deri në 54.5 miliardë dollarë. Për tre muajt e parë të ardhura totale ishin 58 miliardë dollarë duke tejkaluar pritshmëritë e analistëve prej 57.3 miliardë dollarë.

Megjithatë është më poshtë sesa tre mujori i dytë i vitit të kaluar ku raportoi 61.1 miliardë dollarë. Fitimi i Apple ra në 11.5 miliardë dollarë krahasuar me 13.8 miliardë dollarë një vit më parë.

Të ardhurat nga shërbimet u rritën në 11.4 miliardë dollarë nga 9.8 miliardë dollarë një vit më parë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Deutsche Telekom mund të shkrihet me telekomin Francez Orange

Lajmet e fundit>