Analiza

Shpejtësia e internetit 4G në Azi, Koreja e Jugut udhëheq

Publikuar , 19 Gusht 2018
0
Përveç aksesit të shtuar të internet Wi-Fi, qeveria dhe tre ofruesit kryesorë së shërbimeve celulare kanë nisur iniciativat për implementimin e 5G-së përpara lojërave Olimpike 2020. Shpejtësia e internetit 4G në Azi, Koreja e Jugut udhëheq

Japoni është një prej adoptuesve të parë të gjeneratës së katërt mobile të aksesit në internet por kohët e funidt ka qenë surprizuese të shohim shpejtësi të ulëta të internetit.

Sipas një analize të OpenSignal për qytetet Aziatike me shpejtësinë më të lartë të internetit, Tokio radhitej në vendin e pesë pas Yangon dhe Taipei.

Një prej shkaqeve kryesore është penetrimi i lartë dhe përdorimi në masë i 4G-së, ndërsa vendi ka nisur përgatitjet tashmë për gjeneratën e ardhshme.

Përveç aksesit të shtuar të internet Wi-Fi, qeveria dhe tre ofruesit kryesorë së shërbimeve celulare kanë nisur iniciativat për implementimin e 5G-së përpara lojërave Olimpike 2020.

Jo vetëm që 5G sjell shpejtësi interneti mes 10 deri në 100Gbps, por gjithashtu u mundëson përdoruesve të ndjekin live ndeshjen e një mori shfaqjes televizive.

Kërkesa e lartë për telefonë inteligjentë të avancuar, ka rritur kërkesën për internetin e shpejtësisë së lartë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Apple do të përdorë pjesë të lira të baterisë për të kompensuar koston e 5G në iPhone 12