Biznes

Shtetet e Bashkuara heqin nga lista e zezë e tregtisë gjigandin Kinez ZTE

Publikuar , 29 Mars 2017
0
Heqja nga lista e zezë i jep fund një periudhe të lartë tensionesh me ZTE dhe autoriteteve Amerikane. Shtetet e Bashkuara heqin nga lista e zezë e tregtisë gjigandin Kinez ZTE Photo Source: Reuters

Departamenti Amerikan i Tregtisë hoqi gjigandi kinez të telekomunikacionit ZTE nga lista e zezë ditën e Mërkure pas ky i fundit u shpall fajtor për shkeljen e sanksioneve iraniane dhe ra dakord të paguante 900 milion dollar.

Heqja nga lista e zezë i jep fund një periudhe të lartë tensionesh me ZTE dhe autoriteteve Amerikane. Vitin e kaluar Departamenti Amerikan ndaloi eksportet e ZTE-së në SHBA si masë për shkeljen e sanksioneve Amerikane ndaj Iranit.

Kufizimi në fjalë do të bllokonte terësisht zinxhirin furnizues të ZTE sepse bllokonte shitjen e pajisjeve të prodhuesve Amerikan tek gjigandi Kinez.

Përgjatë 12 muajve kompania bashkëpunoi me autoritetet për të ndaluar kufizimin. Në ditët e para të Marsit, ZTE pranoi të paguante 892.4 milion dollar gjobë pas shpalljes fajtor. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Bill Gates: Gabimi im më i madh është humbja përballë Androidit

Tags >

ZTE
Lajmet e fundit>