Lajmet

Si funksionojnë tregjet e zeza online

Publikuar , 16 Maj 2012
0
Si funksionojnë tregjet e zeza online

Hetuesi i korporatave Brandon Gregg tregon se si Bitcoins dhe TOR ndihmojnë në lulëzimin e tregjeve të zeza anonime. Interneti nuk është më i panjohur për krimin.

Që nga falsifikimi dhe produktet e vjedhura, e deri tek drogat ilegale, identitetet dhe armët e vjedhura, pothuajse gjithçka mund të blihet online me vetëm disa klikime. Tregu i zi online jo vetëm që mund të caset nga kushdo me një lidhje internet, por i tërë procesi i porositjes së shërbimeve dhe mallrave të ndaluara është shumë i lehtë dhe anonim, me shumë tregje për të shitur apo blerë çfarëdo që dëshironi.

Artikullin e plotë mund ta lexoni në revistën CIO, apo duke klikuar këtu.

LEXO EDHE:  Eksperienca Sllovake e industrive kreative në Tiranë për të promovuar potencialin inovativ Shqiptar