Lajmet

Si funskionon teknologjia e njohjes së fytyrës (Infografik)

Publikuar , 07 Shtator 2014
0
Si funskionon teknologjia e njohjes së fytyrës (Infografik)

face-recognition-feat-840x420Teknologjia e njohjes së fytyrës mund të përdoret për shumë gjëra si zhbllokimi i telefonit ose kompjuterit tuaj. Kështu që nëse keni shpërndarë një fotografi të vetes online, ajo do të mund të jetë njëra nga 55,000 fotografitë e kapura nga NSA në një bazë ditore.

Fituesi i vendit të tretë të Albanian ICT Awards II në kategorinë Diploma e Vitit, Erjon Paçarizi, temën e tij të diplomimit, me të cilin e ka fituar këtë çmim, e ka pasur në lidhje me këtë teknologji.

Se si punon kjo teknologji që ka filluar të gjejë zbatim të gjerë dhe se kush është duke i shikuar fotografitë, mund ta shikoni në fotografinë e mëposhtme. (PCWorld Albanian)

face-recognition

LEXO EDHE:  Google lançon funksionin e videothirrjeve në grup

Lajmet e fundit>