Ja se si

Si mund të hapni një dokument të vjetër në programin e ri në Mac

Publikuar , 20 Janar 2013
0
Si mund të hapni një dokument të vjetër në programin e ri në Mac

Word mac.Karl Lacher është i fundit për tu pyetur në lidhje me dokumentet shumë të vjetra që me sa duket nuk mund të hapen me një Mac shumë të ri.

Ai shkruan: “Gjenealogjia është hobi im dhe kam dokumente Microsoft Word 5 shumë të vjetra të ruajtura në iMac tim. Si mund ta rikthej tekstin nga këto dosje me kopjen time aktuale të Microsoft Office 2011”?

Siç ju ndoshta mund ta gjykoni sipas titullit këtij artikull, ky është territor shumë i përdorur. Dhe, për fat të keq, rruga është edhe më pak e sheshtë sesa ajo që ishte dikur.

Hapni Word 2011 dhe zgjidhni File> Open. Shkoni në dokumentin që ju dëshironi të hapni dhe klikoni butonin Open. Për fat, dosja juaj do të hapet me diçka të afërt me formatin e saj origjinal. (Nëse kjo nuk ndodh, sigurohuni që keni versionin e fundit të Office-zgjidhni Help> Check for Updates).

“Kam provuar këtë me një skedar Word 5 dhe ajo u hap pa përfshirë karaktere pa vlerë. Kjo është e mundimshme si një zgjidhje ideale aq sa kërkon që të hapni çdo dosje më vete, por të paktën ai punon, e cila është më shumë nga sa mund të them për disa metoda të tjera”.

Word macDhe çfarë janë ato metoda të tjera? Ndryshe nga “kohët e vjetra”, kur ju mund të blinit utility konvertuese, ato metoda tashmë janë shumë më të kufizuara. Për pjesën më të madhe ju mund të përpiqeni për të hapur dosjet në një editor teksti ose brenda një përcjellësi për të hapur burimet,të tilla si NeoOffice ose LibreOffice.

LEXO EDHE:  Sot 36 vite më parë Apple prezantoi pajisjen që do revolucionarizonte industrinë e kompjuterëve

Kur hapni dosjen provë me TextEdit dhe këto dy aplikacione shfaqen disa karaktere të rastit. Me përdorimin e mençur të një komande Find dhe Replace mund të jeni në gjendje për të “pastruar” karakteret.

Pjesa e mësuar këtu është se ai është i dobishëm për të ruajtur dosjet tuaja në formate të ngjashme që do të mbeten me kalimin e kohës.

Duke besuar se një kompani e vetme si Microsoft apo Apple-do të prodhojë një format dosjeje që zgjat ndër vite nuk është një mendim i mirë. Përdorimi i diçkaje në një format më universal ,Rich Text Format(RTF) ose PDF, për shembull, ka një shans të mirë që të dhënat tuaja të jenë aty kur ju ti dëshironi (ose pasardhësit tuaj). (PCWorld Albanian)

Tags >

Mac
Lajmet e fundit>