Ja se si

Si të thoni foljen “google” në gjuhë të ndryshme

Publikuar , 09 Dhjetor 2012
0
Si të thoni foljen “google” në gjuhë të ndryshme

Fjala “Google” (jo kompania) po gjen një përdorim të gjerë duke u kthyer në një fjalë si gjithë të tjerat për cilindo që përdor kompjuterin.

Amerikanët e përdorin tashmë prej disa kohësh si një folje, pra fjalia “Let’s google it” nënkupton të kërkuarin e një informacioni në Google.

Megjithatë, në gjuhë të tjera përdoren terma të tjera të përshtatura për këtë fjalë. Për shembull, italianët thonë “googlare” ose portugezët përdorin “googlar”.

The Atlantic Wire ka krijuar një listë se si përkthehet folja “to google” në gjuhë të ndryshme të botës:

* Spanjisht: googlear dhe guglear

* Italisht: googlare

* Portugalisht: googlar ose guglar

* Gjermanisht: googeln dhe googlen

* Frëngjisht: googler

* Suedisht: att googla

* Iebraisht: l’gagel

* Sllovenisht: proguglati ose poguglati

* Polonisht – googlować

* Finlandisht: googlata

* Çekisht: vygooglit

Listën e plotë të publikuar nga The Atlantic Web e gjeni tek ky link.

Po në shqip, si mendoni se mund ta përshtasni foljen “to google something”? (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Zbulohet një teknologji e re për gjetjen e shenjave të gishtërinjve

Tags >

Google
Lajmet e fundit>