Harduer

Sistemi operativ i Huawei që do të zëvendësojë Android ende nuk është gati për telefonët

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 09 Dhjetor 2019
0
Huawei prezantoi sistemin operativ Harmony OS në Gusht nën presionin e sanksioneve Amerikane dhe luftës tregtare SHBA-Kinë e cila rrezikon të shkëpusë aksesin në teknologjitë e firmave Amerikane. Sistemi operativ i Huawei që do të zëvendësojë Android ende nuk është gati për telefonët

Gjiganti Kinez i teknologjisë Huawei ka planifikuar të pajisë më shumë produkte me sistemin operativ Harmony vitin e ardhshëm të cilat do ti promovojë jo vetëm në Kinë por edhe jashtë vendi.

Megjithatë nuk ka planifikuar lançimin e sistemit operativ bazuar në Android për telefonë, tabletë dhe kompjuterë.

Huawei prezantoi sistemin operativ Harmony OS në Gusht nën presionin e sanksioneve Amerikane dhe luftës tregtare SHBA-Kinë e cila rrezikon të shkëpusë aksesin në teknologjitë e firmave Amerikane.

Një televizor ishte produkti i parë me sistemin operativ Harmony, quajtur Hongmeng në Kinë. por kompania tha se do të qëndrojë me Android e Google për momentin derisa Harmony të maturohet në pajisje të tjera si orë inteligjente, altoparlantë inteligjentë dhe pajisje të realitetit virtual. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Huawei thotë se i duhet më shumë kohë për tu bërë prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve