XML Sitemap

This is a XML Sitemap which is supposed to be processed by search engines which follow the XML Sitemap standard like Ask.com, Bing, Google and Yahoo.
It was generated using the WordPress content management system and the Google Sitemap Generator Plugin by Arne Brachhold.
You can find more information about XML sitemaps on sitemaps.org and Google's list of sitemap programs.

URLPriorityChange frequencyLast modified (GMT)
https://pcworld.al/microsoft-lehtesoi-procesin-e-perditesimit-ne-windows-10/20%Always2015-10-31 16:48
https://pcworld.al/microsoft-integroi-skype-me-ueb-aplikacionet-office-online-publikoi-edhe-nje-shtojce-office-ne-chrome/20%Always2015-10-31 09:35
https://pcworld.al/beteja-e-brendeve-rivalitetet-me-te-medha-te-botes-se-biznesit-infografik/20%Always2015-10-31 08:47
https://pcworld.al/samsung-galaxy-view-eshte-nje-hibrid-18-4-inc-tablet-tv/20%Always2015-10-30 18:00
https://pcworld.al/nokia-network-dhe-telekomi-korean-shenojne-shpejtesi-transmetimi-prej-19-1-gbps-ne-rrjetin-5g/20%Always2015-10-30 14:41
https://pcworld.al/rrjeti-social-linkedin-numren-400-milion-anetare-por-vetem-25-jane-perdorues-te-rregullt/20%Always2015-10-30 11:04
https://pcworld.al/google-do-te-shkrije-chrome-os-dhe-android-ne-nje-platforme-ne-2017-ten-raporton-wall-street-journal/20%Always2015-10-30 08:57
https://pcworld.al/international-data-group-samsung-shiti-me-shume-telefone-sesa-apple-dhe-huawei-se-bashku/20%Always2015-10-29 20:12
https://pcworld.al/ne-prag-te-debutimit-zyrtar-microsoft-publikoi-ndertimin-10581-te-windows-10-mobile/20%Always2015-10-30 08:13
https://pcworld.al/oneplus-prezantoi-telefonin-oneplus-x-ne-dy-variante-me-kosto-qe-fillon-nga-270-euro/20%Always2015-10-29 15:27
https://pcworld.al/13-e-bleresve-te-rinj-te-iphone-6s-dhe-6s-plus-vine-nga-android/20%Always2015-10-29 08:32
https://pcworld.al/windows-10-mobile-prezent-vetem-ne-6-te-telefoneve-windows/20%Always2015-10-28 20:22
https://pcworld.al/microsoft-ridizenjoi-aplikacionet-outlook-ne-ios-dhe-android-vret-aplikacionin-kalendarik-sunrise/20%Always2015-10-28 17:32
https://pcworld.al/i-urreni-ftesat-e-lojerave-ne-facebook-zuckerberg-njoftoi-se-po-punohet-per-nje-zgjidhje/20%Always2015-10-28 12:20
https://pcworld.al/samsung-dergoi-android-lollipop-5-1-1-ne-galaxy-note-3-neo/20%Always2015-10-28 09:11
https://pcworld.al/google-solli-gjeneraten-e-dyte-te-router-ave-revolucionare-onhub/20%Always2015-10-27 19:17
https://pcworld.al/parlamenti-europian-jep-driten-jeshile-per-heqjen-e-tarifave-roaming-mes-28-shteteve-anetare-te-unionit/20%Always2015-10-27 18:14
https://pcworld.al/versioni-mini-i-oneplus-2-oneplus-x-do-te-kushtoje-299-euro/20%Always2015-10-27 11:12
https://pcworld.al/panos-panay-i-microsoft-konfirmoi-ekzistencen-e-tabletit-surface-mini/20%Always2015-10-27 11:01
https://pcworld.al/facebook-prezantoi-panelin-e-ri-te-njoftimeve-i-cili-mund-te-sherbeje-edhe-si-aplikacion-kalendarik/20%Always2015-10-27 10:02
https://pcworld.al/twitter-zbuloi-brand-hub-nje-tjeter-arme-e-fuqishme-per-reklamuesit/20%Always2015-10-26 18:27
https://pcworld.al/detajohet-tableti-18-4-inc-samsung-galaxy-view-me-kosto-qe-arrin-ne-599-dollare/20%Always2015-10-26 16:12
https://pcworld.al/problemi-im-kryesor-me-windows-10-ten-paqendrueshmeria/20%Always2019-01-18 16:37
https://pcworld.al/sistemet-operative-linux-ndertuar-per-fillestaret/20%Always2019-01-18 16:25
https://pcworld.al/google-sjell-autorizimin-e-blerjeve-permes-skanerit-te-shenjave-te-gishterinjve-ne-play-store/20%Always2015-10-26 10:33
https://pcworld.al/cfare-ofron-per-perdoruesit-e-youtube-abonimi-i-ri-10-dollaresh-youtube-red/20%Always2019-01-18 16:37
https://pcworld.al/nje-veshtrim-mbi-statistikat-e-platformes-me-te-madhe-te-videove-youtube-infografik/20%Always2015-10-25 12:08
https://pcworld.al/komisioni-europian-shpejtesite-e-internetit-broadband-ne-europe-me-te-uleta-sesa-reklamohen/20%Always2019-01-18 16:28
https://pcworld.al/qualcomm-do-te-furnizoje-ekipin-formula-1-mercedes-me-teknologji-te-avancuar-wireless/20%Always2015-10-24 14:09
https://pcworld.al/nje-pamje-vizuale-e-historise-se-microsoft-office-infografik/20%Always2015-10-24 08:36
https://pcworld.al/nuk-ka-taksa-per-transaksionet-ne-monedhen-dixhitale-bitcoin-thote-nje-gjykate-europiane/20%Always2017-07-20 11:56
https://pcworld.al/5-arsye-pse-duhet-te-keni-ne-konsiderate-htc-one-a9-kundrejt-iphone-6s/20%Always2019-01-18 16:30
https://pcworld.al/ka-mberritur-ubuntu-15-10-wily-werewolf-konvergjenca-desktop-mobile-akoma-larg/20%Always2015-10-23 15:45
https://pcworld.al/google-perditeson-shfletuesin-chrome-ne-ios-perfiton-nga-avantazhet-e-split-view/20%Always2015-10-23 09:39
https://pcworld.al/threshold-2-eshte-perditesimi-i-pare-madhor-ne-windows-10-dhe-mberrin-me-2-nentor/20%Always2019-01-18 16:27
https://pcworld.al/nderfaqja-e-re-e-google-play-store-e-disponueshme-qe-nga-dita-e-sotme/20%Always2015-10-22 19:40
https://pcworld.al/hakohet-posta-elektronike-e-shefit-te-cia-s-wikileaks-publikon-gjashte-dokumente-te-klasifikuara/20%Always2015-10-22 15:23
https://pcworld.al/blackberry-priv-ne-shitje-per-750-dollar-nga-data-16-nentor/20%Always2015-10-22 14:13
https://pcworld.al/ebay-raporton-159-milion-bleres-aktive-dhe-2-1-miliard-dollar-te-ardhura/20%Always2015-10-22 11:31
https://pcworld.al/87-e-operacioneve-globale-te-apple-funksionojne-me-energji-te-riciklueshme/20%Always2015-10-22 11:05
https://pcworld.al/joe-belfiore-largohet-nga-microsoft-do-te-rikthehet-pas-1-viti/20%Always2015-10-22 10:19
https://pcworld.al/google-prezantoi-youtube-red-abonimin-10-dollaresh-qe-ofron-eksperience-pa-reklama-ne-youtube/20%Always2015-10-21 18:59
https://pcworld.al/apple-publikoi-perditesimin-e-pare-madhor-ne-ios-9/20%Always2015-10-21 18:45
https://pcworld.al/aplikacioni-dhe-sherbimi-google-photos-shenojne-100-milion-perdorues-aktiv-mujor/20%Always2019-01-18 16:33
https://pcworld.al/cilat-aplikacione-jane-konsumuesit-me-te-larte-te-baterise-ne-telefonet-android/20%Always2019-01-18 16:32
https://pcworld.al/microsoft-publikoi-ndertimin-10572-te-windows-10-mobile/20%Always2015-10-21 10:18
https://pcworld.al/htc-a9-ngjason-me-nje-iphone-6-paisur-me-sistem-operativ-android-por-me-gjysmen-e-cmimit/20%Always2015-10-20 17:30
https://pcworld.al/aplikacioni-facebook-ne-ios-shteron-baterite-e-iphone-dyshohet-per-gjurmim-te-vendodhjes-ne-sfond/20%Always2015-10-20 16:46
https://pcworld.al/samsung-galaxy-s7-do-te-debutoje-ne-janar-raporton-south-korea-electronic-times/20%Always2015-10-20 11:34
https://pcworld.al/me-23-24-tetor-agjensia-kombetare-per-sigurine-kompjuterike-organizon-evenimentin-hack-day-albania-2015/20%Always2015-10-20 10:07
https://pcworld.al/rrjeti-social-facebook-do-te-lajmeroje-perdoruesit-nese-jane-objektiv-i-nje-sulmi-hakerash-qeveritar/20%Always2015-10-19 18:38
https://pcworld.al/adobe-publikoi-nje-arnim-urgjent-te-sigurise-ne-flash/20%Always2015-10-19 15:25
https://pcworld.al/pas-tre-vitesh-google-sjell-perditesimin-madhor-ne-aplikacionin-waze/20%Always2015-10-19 13:03
https://pcworld.al/telefoni-inteligjent-zte-blade-s7-me-dy-kamera-13-mp-ne-shitje-per-278-dollare/20%Always2015-10-19 08:24
https://pcworld.al/router-at-netgear-jane-prekur-nga-nje-dobesi-kritike-sigurie/20%Always2015-10-18 14:38
https://pcworld.al/magjia-e-kameres-se-microsoft-lumia-950-dhe-950-xlfoto/20%Always2015-10-18 14:23
https://pcworld.al/intel-dhe-apple-bashkojne-forcat-per-te-ndertuar-procesorin-e-iphone-7/20%Always2015-10-18 10:42
https://pcworld.al/blackberry-publikoi-reklamen-e-pare-te-telefonit-inteligjent-priv-shfaq-tastieren-e-levizshme-qwerty/20%Always2015-10-17 18:06
https://pcworld.al/dyqani-i-aplikacioneve-google-play-store-se-shpejti-me-nje-dizajn-te-ri/20%Always2015-10-20 06:16
https://pcworld.al/nje-guide-selfiesh-nga-politikane-te-famshem-infografik/20%Always2015-10-17 11:48
https://pcworld.al/bisedat-ne-skype-tani-vetem-nje-klikim-larg-aplikacioni-nuk-eshte-i-domosdoshem/20%Always2015-10-17 07:33
https://pcworld.al/hakeri-nga-kosova-bashkepunon-me-isis-vjedh-informacionet-e-1351-zyrtareve-te-larte-te-ushtrise-dhe-qeverise-amerikane/20%Always2015-10-16 17:58
https://pcworld.al/europa-mund-te-udheheqe-divorcin-e-madh-mes-google-dhe-android/20%Always2015-10-16 14:22
https://pcworld.al/vala-sjell-teknologjine-mobile-data-offload-per-te-asistuar-me-bandwidth-rrjetet-3g-dhe-4g/20%Always2015-10-16 14:22
https://pcworld.al/blackberry-paralajmeron-se-biznesi-i-telefoneve-do-te-mbyllet-nese-nuk-rezulton-fitimprures-per-kompanine/20%Always2015-10-16 14:22
https://pcworld.al/microsoft-publikoi-ndertimin-10549-te-windows-10-mobile-instalimi-i-ketij-versioni-i-panevojshem/20%Always2015-10-15 15:58
https://pcworld.al/nje-dobesi-sigurie-ne-internet-explorer-kercenon-te-gjithe-versionet-e-sistemit-operativ-windows/20%Always2015-10-15 09:18
https://pcworld.al/microsoft-solli-aplikacionin-skype-for-bussines-ne-ios-homologu-i-android-jo-me-pare-se-fundviti/20%Always2015-10-15 08:43
https://pcworld.al/lg-g4-do-jete-smartfoni-i-pare-pervec-linjes-nexus-qe-do-te-kaloje-ne-android-6-0/20%Always2015-10-15 08:12
https://pcworld.al/nje-studim-i-universitetit-te-kembrixh-zbulon-se-87-te-paisjeve-android-jane-vazhdimisht-te-rrezikuara-nga-hakerat/20%Always2015-10-14 16:27
https://pcworld.al/asus-riperteriti-linjen-e-laptopeve-te-lojerave-me-procesoret-skylake-dhe-porta-thunderbolt-3-0/20%Always2015-10-14 13:46
https://pcworld.al/apple-humb-betejen-gjyqesore-te-procesorin-a7-me-vlere-862-milion-dollar/20%Always2015-10-14 13:46
https://pcworld.al/oneplus-sjell-telefonin-e-ri-inteligjent-x-me-29-tetor/20%Always2015-10-14 10:32
https://pcworld.al/nextseo-priti-ne-zyrat-qendrore-ne-prishtine-ceo-n-e-allianz-global-assistance-u-vleresuan-mundesi-te-reja-bashkepunimi/20%Always2015-10-14 08:44
https://pcworld.al/amazon-do-te-ofroje-nje-fond-prej-10-milion-dollaresh-per-perkthimin-e-librave-ne-gjuhen-angleze/20%Always2015-10-13 17:41
https://pcworld.al/twitter-perballet-me-vendime-te-veshtira-ndersa-njoftoi-largimin-nga-puna-te-336-punojesve/20%Always2015-10-13 17:41
https://pcworld.al/hibridi-toshiba-dynapad-eshte-konkurrenti-me-i-ri-i-tableteve-surface/20%Always2015-10-13 15:13
https://pcworld.al/apple-prezantoi-imac-un-e-ri-21-5-inc-me-ekran-4k-retina-modeli-27-inc-tani-me-ekran-5k/20%Always2015-10-13 14:28
https://pcworld.al/aplikacioni-facebook-ne-ios-eshte-nder-te-paret-qe-shton-mbeshtetjen-per-prekjen-3d/20%Always2015-10-13 09:06
https://pcworld.al/asus-gx700-laptopi-i-pare-ne-bote-me-ftohje-permes-ujit/20%Always2015-10-13 15:38
https://pcworld.al/pepsi-p1-nje-telefon-android-me-ekran-5-5-inc-dhe-kamer-13-megapiksel/20%Always2015-10-13 08:09
https://pcworld.al/granitephone-nje-telefon-inteligjent-me-sistem-operativ-android-i-perkushtuar-ndaj-sigurise/20%Always2015-10-12 15:50
https://pcworld.al/acer-zbuloi-produktet-e-saj-te-para-me-windows-10/20%Always2015-10-12 15:43
https://pcworld.al/iphone-6s-sfidon-nje-dslr-3000-dollaresh-ne-realizimin-e-videove-4k/20%Always2015-10-12 15:33
https://pcworld.al/asus-rt-ac88u-eshte-routeri-i-pare-802-11ac-i-cili-ofron-8-porta-ethernet-gigabiteshe/20%Always2015-10-12 13:52
https://pcworld.al/si-apple-iphone-gjeneron-me-shume-te-ardhura-se-te-gjithe-smartfonet-e-tjere-se-bashku/20%Always2015-10-12 13:04
https://pcworld.al/fotot-e-reja-te-telefonit-htc-one-a9-nxjerrin-ne-pah-ngjashmerine-me-iphone-6/20%Always2015-10-12 09:48
https://pcworld.al/platforma-cloud-skyhub-nje-alternative-tjeter-krahas-sherbimit-te-google-dhe-microsoft/20%Always2015-10-11 11:02
https://pcworld.al/dy-iphone-6s-mund-te-kene-jetegjatesi-baterie-te-ndryshme-shkaktaret-jane-tsmc-dhe-samsung/20%Always2015-10-10 17:11
https://pcworld.al/histography-nje-harte-interaktive-e-cila-eksploron-cdo-ngjarje-historike-ne-wikipedia/20%Always2015-10-10 14:04
https://pcworld.al/firefox-do-te-braktise-per-shtojcat-ne-fund-te-2016-tes/20%Always2015-10-10 09:36
https://pcworld.al/hakerat-kane-perdorur-rrjetin-social-linkedin-per-te-kompromentuar-sisteme-biznesesh-dhe-institucionesh/20%Always2015-10-09 16:38
https://pcworld.al/gartnet-dhe-idc-shitjet-e-kompjuterave-rane-globalisht-me-7-7-dhe-10-3-respektivisht/20%Always2015-10-09 15:03
https://pcworld.al/apple-nxjerr-ne-shitje-iphone-6s-dhe-6s-plus-edhe-ne-40-tregje-te-reja/20%Always2015-10-09 14:38
https://pcworld.al/skype-ofron-20-minuta-komunikim-falas-pas-nderprerjes-se-gjate-te-sherbimit-me-21-shtator/20%Always2015-10-09 07:36
https://pcworld.al/crossover-dhe-wine-sjellin-aplikacionet-windows-ne-android/20%Always2015-10-09 07:18
https://pcworld.al/dell-xps-12-eshte-nje-produkt-2n1-tradicional-larg-stilit-te-surface/20%Always2015-10-08 15:41
https://pcworld.al/nuk-do-te-kete-nje-buton-te-vertete-dislike-ne-facebook-njihuni-me-butonet-e-reagimeve/20%Always2015-11-05 20:23
https://pcworld.al/apple-gati-te-nxjerre-ne-shitje-nje-imac-4k-me-ekran-21-5-inc-javen-e-ardhshme/20%Always2015-10-08 14:59
https://pcworld.al/publikohen-detajet-e-oneplus-mini-procesor-mediatek-x10-dhe-3gb-ram/20%Always2015-10-08 12:52
https://pcworld.al/surface-book-vs-macbook-pro-nga-me-i-liri-tek-me-i-shtrenjti/20%Always2015-10-08 12:17
https://pcworld.al/platforma-mobile-windows-shenon-rritje-ne-europe-tkurrentpjesa-e-tregut-te-android/20%Always2015-10-08 08:49
https://pcworld.al/platforma-e-komunikimit-whatsapp-dhe-sherbimi-cloud-te-google-drive-nje-bashkepunim-te-ri/20%Always2015-10-08 12:26
https://pcworld.al/windows-10-mobile-do-te-mberrije-ne-telefonet-windows-ne-muajin-dhjetor/20%Always2015-10-07 16:22
https://pcworld.al/envy-note-8-eshte-tableti-me-i-ri-i-hp-me-ekran-8-inc-dhe-sistem-operativ-windows-10/20%Always2015-10-07 14:30
https://pcworld.al/lollipop-eshte-prezent-ne-23-te-telefoneve-dhe-tableteve-android/20%Always2015-10-07 12:15
https://pcworld.al/perditesohet-aplikacioni-youtube-ne-ios-sjell-funksionalitete-editimi/20%Always2015-10-07 08:04
https://pcworld.al/microsoft-prezantoi-vrasesin-e-macbook-air-surface-pro-4-me-ekran-12-3-inc-dhe-procesor-intel-skylake/20%Always2015-10-07 07:57
https://pcworld.al/sony-zyrtarizoi-listen-e-telefoneve-dhe-tableteve-qe-do-te-kalojne-ne-android-marshmallow/20%Always2015-10-07 07:33
https://pcworld.al/lumia-950-dhe-950-xl-do-te-perfaqesojne-microsoft-ne-betejen-e-telefoneve-te-rangut-te-larte/20%Always2015-10-18 14:22
https://pcworld.al/laptopi-surface-book-perplas-dy-gjigandet-microsoft-dhe-apple/20%Always2015-10-07 07:35
https://pcworld.al/facebook-perqafon-aplikacionet-universale-windows-10-eshte-instaluar-ne-110-milion-paisje/20%Always2015-10-06 16:02
https://pcworld.al/blackberry-priv-ka-nje-kamer-18-megapiksel-e-afte-te-realizoje-video-4k/20%Always2015-10-06 14:30
https://pcworld.al/operatori-i-ri-one-vip-startoi-sherbimet-komerciale-ne-maqedoni/20%Always2015-10-06 13:01
https://pcworld.al/ndiqni-live-evenimentin-e-microsoft-nga-uebfaqja-zyrtare/20%Always2015-10-06 10:44
https://pcworld.al/android-marshmallow-mberrin-ne-nexus-5-6-7-9-dhe-nexus-player/20%Always2015-10-06 07:24
https://pcworld.al/google-adreson-problemin-e-sigurise-stagefright-ne-linjen-nexus-po-samsung-lg-dhe-sony/20%Always2015-10-06 07:11
https://pcworld.al/lista-e-plote-e-telefoneve-qe-do-te-kalojne-ne-android-marshmallow/20%Always2015-10-05 19:03
https://pcworld.al/samsung-galaxy-view-eshte-nje-tablet-me-ekran-18-4-inc-procesor-exynos-tete-berthamesh-dhe-bateri-5700-mah/20%Always2015-10-05 16:51
https://pcworld.al/apple-dhe-google-jane-markat-me-te-vleresuara-ne-bote/20%Always2015-10-05 16:31
https://pcworld.al/perditesimet-mujore-te-sigurise-ne-android-per-htc-ne-jane-te-pamundura/20%Always2015-10-05 12:26
https://pcworld.al/facebook-vs-google-ne-boten-e-videove-dixhitale-youtube-ka-audience-11-here-me-larte/20%Always2015-10-05 09:23
https://pcworld.al/qualcomm-por-kerkon-poziten-e-liderit-me-procesorin-snapdragon-820/20%Always2015-10-05 08:42
https://pcworld.al/vazhdojne-problemet-me-iphone-6s-perdoruesit-raportojne-fikje-te-papritur/20%Always2015-10-05 06:21
https://pcworld.al/windows-10-ta-kap-6-63-te-tregut-linux-i-kalon-windows-vista-n/20%Always2015-10-04 16:10
https://pcworld.al/office-2016-per-mac-pushtohet-nga-problemet-ne-os-x-el-capitan/20%Always2015-10-04 14:29
https://pcworld.al/stagefright-2-0-mbi-1-miliard-telefone-android-jane-ne-rrezik/20%Always2015-10-04 13:10
https://pcworld.al/shfaqen-online-detaje-te-ndertimit-10558-te-windows-10-sjell-aplikacionet-e-ndryshuara-messaging-dhe-skype/20%Always2015-10-04 10:17
https://pcworld.al/perfundon-beteja-ligjore-5-vjecare-mbi-patentat-mes-google-e-microsoft/20%Always2015-10-03 15:02
https://pcworld.al/microsoft-publikoi-aplikacionin-e-ri-te-wunderlist-per-windows-10/20%Always2015-10-03 14:38
https://pcworld.al/pritshmerite-tona-per-evenimentit-e-6-tetorit-organizuar-nga-microsoft/20%Always2015-10-03 12:43
https://pcworld.al/motorola-zbuloi-telefonet-qe-do-te-kalojne-ne-android-marshmallow/20%Always2015-10-03 07:19
https://pcworld.al/mberriti-versioni-9-0-2-per-te-zgjidhur-problemet-e-apple-ios-9/20%Always2015-10-02 14:27
https://pcworld.al/blen-domeinin-e-google-com-per-12-dollar-nuk-vonoi-kompensimi/20%Always2015-10-02 14:01
https://pcworld.al/adblock-plus-aplikacioni-i-njohur-i-bllokimit-te-reklamave-mberrin-ne-ios/20%Always2015-10-02 09:43
https://pcworld.al/hp-pasuroi-linjen-e-laptopeve-all-in-one-dhe-desktopeve-me-produkte-te-reja/20%Always2015-10-02 09:20
https://pcworld.al/lg-prezantoi-telefonin-inteligjent-me-dy-ekrane-v10-dhe-oren-e-pare-inteligjente-me-4g/20%Always2015-10-02 14:47
https://pcworld.al/os-x-el-capitan-i-gatshem-per-tu-shkarkuar-ne-kompjuterat-mac/20%Always2015-10-02 08:24
https://pcworld.al/skype-integroi-teknologjine-e-skype-translator-ne-aplikacionin-desktop/20%Always2015-10-02 09:24
https://pcworld.al/me-20-tetor-htc-organizon-nje-eveniment-me-titull-njihuni-me-marshmallow-nga-htc/20%Always2015-10-01 14:13
https://pcworld.al/perfundon-beteja-ligjore-5-vjecare-mbi-patentat-mes-google-e-microsoft-palet-gjejne-konsensusin/20%Always2015-10-01 13:59
https://pcworld.al/samsung-nxjerr-ne-shitje-oren-inteligjente-gear-s2-modeli-baze-kushton-299-dollar/20%Always2015-10-01 12:44
https://pcworld.al/besojeni-ose-jo-pelqimet-po-vine-ne-outlook/20%Always2015-10-01 10:55
https://pcworld.al/platforma-android-numeron-1-4-miliard-perdorues-aktive/20%Always2015-10-01 10:57