Blog

Skandali i privatësisë Facebook-Cambridge Analytica ka nxitur një eksod

Publikuar , 27 Mars 2018
0
Pas disa ditësh trazira publike, CEO i Facebook Mark Zuckerberg iu drejtua këtij incidenti, duke përshkruar përgjigjen e kompanisë së tij dhe, shkurtimisht, duke thënë se atij i vinte keq për të gjithë këtë situatë. Skandali i privatësisë Facebook-Cambridge Analytica ka nxitur një eksod

Hashtagu  #DeleteFacebook  në Twitter pak a  shumë përmbledh ndjenjën  e frustrimit ndaj  rrjetit social.Disa kompani dhe individë të profilit të lartë – nga Elon Musk deri tek Cher – po tërhiqen nga Facebook në vijim të zbulimeve se të dhënat personale nga miliona përdorues të Facebook u keqpërdorën nga Cambridge Analytica, një kompani analitike e të dhënave e lidhur me fushatën presidenciale të Donald Trump, për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të 2016 në SHBA..

Pas disa ditësh trazira publike, CEO i Facebook Mark Zuckerberg iu drejtua këtij incidenti, duke përshkruar përgjigjen e kompanisë së tij dhe, shkurtimisht, duke thënë se atij i vinte keq për të gjithë këtë situatë.

Të premten, një komision i Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara i kërkoi Zuckerberg që personalisht të dëshmojë në një dëgjim të ardhshëm rreth politikave të Facebook-ut mbi të dhënat e përdoruesit.

Të hënën, komiteti i gjyqësorit të Senatit tha se e kishte ftuar Zuckerbergun, si dhe CEOs të Google dhe Twitter, për të dëshmuar në një seancë dëgjimore më 10 prill.

Facebook gjithashtu është përballur me kërcënime ligjore. Të hënën, Illinois County Cook, e cila përfshin Çikago, ngriti një padi kundër Facebook dhe Cambridge Analytica duke pretenduar mashtrimin. “Facebook nuk është një kompani e mediave sociale, është operacioni më i madh i të dhënave në ekzistencë,” thotë ankesa.

Këto janë disa nga kompanitë dhe njerëzit, deri më tani, të cilët janë distancuar nga kompania e rrjeteve sociale:

Mozilla: Zhvilluesi i shfletuesit të Firefox-it tha se nuk do të reklamojë më në Facebook, dhe ka krijuar një peticion që i kërkon rrjetit  social të përmirësojë cilësimet e tij të privatësisë. Mozilla tha se do të konsideronte kthimin në qoftë se Facebook përforcon cilësimet e veta të privatësisë.

LEXO EDHE:  Facebook me një aplikacion të ri për menaxhimin e faqeve

Tesla dhe SpaceX: Themeluesi Elon Musk fshiu faqet e Facebook të Tesla dhe SpaceX  pasi në Twitter  iu kërkua ta bënte.

Sonos: Kompania audio është duke ndërprerë reklamat jo vetëm  për  Facebook, por edhe për Instagram (në pronësi të Facebook), Google, YouTube dhe Twitter për një javë. Përveç kësaj, javën e ardhshme do të “errësojë” llogaritë  në Facebook dhe Instagram “në solidaritet me ata që kërkojnë të ndërtojnë një ekosistem më të shëndetshëm të teknologjisë dhe më miqësor ndaj konsumatorit”, tha kompania në një postim në blog.

Commerzbank: Banka gjermane tha se do të tërheqë reklamat nga Facebook.

Cher: Këngëtarja njoftoi nëpërmjet Twitter se ajo e fshiu faqen e saj në Facebook, duke thënë se ajo ishte “shumë e vështirë për mua.”

Tim Berners-Lee: Shpikësi i World Wide Web e përshkroi skandalin si “një moment serioz për të ardhmen e internetit”.

Pep Boys: Shitësi i pjesëve të automobilëve tha se pezullimi i reklamave nga Facebook do të vazhdojë  “deri sa faktet të dalin, të ketë  qartësi për hetimet e pazgjidhura dhe të ndërmerren veprime korrigjuese”, tha në një deklaratë, CMO Danielle Porto Mohn

Tags >

Facebook