Lajmet

Skuadra e Google Chrome festoi eksperimentin e 500-të

Publikuar , 16 Shtator 2012
0
Skuadra e Google Chrome festoi eksperimentin e 500-të

Skuadra e Google Chrome shënoi një përvjetor për projektin e vet “Experiments” që e lëshoi në vitin 2009.

Kjo është një faqe që ofron inovacion vërtet të shkëlqyer për shfletuesit e uebit, duke nxjerr në pah HTML5, Javascript dhe WebGL.

Skuadra tha që ka arritur 500 eksperimente, duke shpresuar që të ndihmojë në dërgimin edhe më tej të inovacionit në ueb. Ja se çfarë thotë për të:

Sot shënohet eksperimenti ynë i 500-të, dhe si festim, ne krijuam Eksperimentin 500 si shënim falënderues për çdokënd që ka paraqitur punën e vet në faqe.

Është një grup i pjesëve interaktive, secila nga ata korrespondon me një paraqitje tjetër. Ju mund t’i radhisni ato në bazë të datës ose kategorisë.

Teksa ju shfletoni eksperimentet, ju do ta kuptoni që Chrome Experiments ka evoluar së bashku me uebin në 3.5 vitet e fundit.

Pasi që Google Chrome shtoi mbështetje për WebGL, për shembull, ne filluam të shohim eksperimente të bukura të grafikëve 3D si Simulimi i ujit dhe Dritat Përshëndetje Kënaqu i Evan Wallace në WebGL.

Me aq shumë folje rreth mobileve këto ditë, desktopi zakonisht harrohet. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Bien të ardhurat e Google

Tags >

Google
Lajmet e fundit>