Harduer

Smartfoni i ri i Xiaomi sfidon rivalët me një çmim të ulët dhe procesor të shpejtë

Publikuar , 23 Gusht 2018
0
Pocophone F1 drejton Android 8.1 Oreo me një sipërfaqe MIUI. Aktualisht është në MIUI 9.6, por do të përditësohet në versionin 10 gjatë muajit të ardhshëm. Ajo ka një portë USB të ngarkimit të tipit C dhe mbështet USB 2.0 dhe Bluetooth 5.0. Smartfoni i ri i Xiaomi sfidon rivalët me një çmim të ulët dhe procesor të shpejtë

Xiaomi ka shitur prej kohësh pajisje që qëndrojnë në një nivel të lartë çmimesh, por tani kompania është duke ndryshuar këtë nivel. Poco është një markë e re brenda buxhetit që do të përdoret së pari në Indi përpara se të vijë në pjesë të tjera të botës.

Pajisja e parë Pocophone është F1, e cila ka karakteristika kryesore, përfshirë një procesor të shpejtë, por do të shitet edhe për më pak se shumë pajisje Xiaomi që kanë çmime agresive. Pocophone F1 vjen me një çip  Snapdragon 845 dhe një bateri të konsiderueshme 4.000mAh.

Ka një ekran 1080p me madhësi 6.18 inç me një raport të pamjes 18.7: 9. Ekziston edhe një Qualcomm Adreno 630 GPU, një kamera 20-megapiksel, dhe kamerat e pasme 12 megapiksel dhe 5 megapiksel. F1 do të ofrojë të gjitha këto karakteristika  për vetëm 300 $.

Jai Mani, drejtuesi kryesor i produktit për ambiciet e Xiaomit në Indi, tregon se kompania ka vrojtuar forumet Reddit gjatë zhvillimit të F1, duke parë që përdoruesit dëshironin bateri më të mëdha dhe një procesor të mirë.

Këto komente frymëzuan ekipin e produktit për të inkorporuar baterinë e madhe të Pocophone F1 dhe procesorin e lartë. Pocophone F1 është çmuar dhe krahasuar me OnePlus 6, i cili ka qenë shumë popullor në Indi që nga lançimi i tij. Në tregjet në zhvllim, ku shumë kompani si Apple përballen me rritje të vazhdueshme.

Në tremujorin e dytë 2018, kompania u rrit 106% vit pas viti, duke shitur 3.3 milion njësi të Redmi 5A  dhe duke mposhtur kompani si Samsung, Vivo dhe Oppo. Pocophone F1 është një ofertë shumë më e madhe se Redmi 5A.

LEXO EDHE:  Ja telefonët me valët celulare më të rrezikshme

Procesori Snapdragon 845 është shumë më i fuqishëm se çdo gjë që përdoret në linjën Redmi. Ekrani i tij ka kontrast me ngjyra të ndritshme, dhe niveli maksimal i shkëlqimit është mjaft i ndritshëm.

Natyra e vjetëruar e xhamit (tashmë ne Gorilla Glass 6) tregon metodat e shkurtimit të kostos së Xiaomi-it, duke përdorur materiale më të vjetra për të ulur kostot në mënyrë që të shpenzonte më shumë në komponentë të tjerë.

Pocophone F1 vjen në ngjyrë blu, të kuqe ose të zezë me një pjesë të pasme plastike ose në një edicion të veçantë “të blinduar” me një mbështetje të materialit të gomës Kevlar.

Ekrani i përparmë ka një nivel të hollë dhe Xiaomi gjithashtu nuk mburret për një shtresë oleophobic, kështu që Pocophone F1 mbledh yndyrën lehtësisht në pjesën e përparme dhe të pasme. Në thirrjet telefonike, do të dëgjoni një cilësi paksa të ulët të audios, duke treguar se edhe altoparlanti nuk është prioritet.

Nëse ju mund të anashkaloni pamjen e telefonit dhe jeni duke kërkuar vetëm për shpejtësi dhe performancë, atëherë Pocophone F1 ka shumë për të ofruar.

Pocophone ndjek trendin në rritje të telefonave aziatikë, duke përfshirë Meizu 15 dhe Oppo R15 Pro, që kanë kamera të përparme 20 megapiksel. Ky është një kërcim në rezolucion edhe nga iPhone X i Apple, i cili ka një kamera të frontit 7 megapiksel, duke ju dhënë një selfie të duhur për t’u redaktuar nga aplikacionet e bukurisë.

Kamerat e dyfishta të pasme janë më pak emocionuese me lentet e tyre standarde dhe kështu është edhe “kamera IA”, e cila ka 25 mënyra për panoramë, fotografi ushqimesh dhe më tepër.

LEXO EDHE:  Xiaomi ka një plan për ti bërë telefonët 5G me kosto të përballueshme

Xiaomi gjithashtu i jep disa karakteristika  Pocophone F1 që mund të tërheqin lojtarët. Ai ka një GPU të mirë dhe teknologji të vetëshpallur të ftohjes së lëngët të projektuar për të ulur ngrohjen e CPU.

Ai luan lojëra grafike-intensive si PUBG Mobile pa probleme dhe pa vonesë. Pocophone F1 drejton Android 8.1 Oreo me një sipërfaqe MIUI. Aktualisht është në MIUI 9.6, por do të përditësohet në versionin 10 gjatë muajit të ardhshëm.

Ajo ka një portë USB të ngarkimit të tipit C dhe mbështet USB 2.0 dhe Bluetooth 5.0.

Njohja e fytyrës shpesh nuk funksionon.

Mund të caktoni një PIN, të shtoni një gjurmë gishtash dhe të përdorni zhbllokimin e fytyrës. Xiaomi ka një paralajmërim për sigurinë.

Konfigurimi i njohjes së fytyrës  është më pak i sigurtë sesa metodat e tjera të zhbllokimit, pasi të tjerët mund të përdorin një fotografi ose një objekt të ngjashëm.Megjithatë, pas një prove me një imazh thuajse identik, si të dhënat e fytyrës, telefoni mbeti i bllokuar, kështu që është një pikë në favor të sigurisë së Xiaomit.

Sensori i gjurmëve të gishtërinjve dhe zhbllokimi i fytyrës punojnë shumë shpejt, duke zhbllokuar telefonin në më pak se një sekondë, por zhbllokimi përmes fytyrës gabon më shpesh, dhe nganjëherë nuk mund të njohë fytyrën.

India do të jetë tregu i parë për pajisjen, megjithëse Xiaomi thotë se ka në plan të zgjerojë markën Pocophone në tregjet e tjera globale në të ardhmen. Mundësitë e hapësirës së ruajtjes variojnë nga 64GB, 128GB dhe 256GB, me çmimet  prej $ 300 deri në $ 400. /PCWorld Albanian

Lajmet e fundit>