Lajmet

Softueri që shfrytëzon monedhën virtuale Bitcoin shpërndahet në Skype

Publikuar , 06 Prill 2013
0
Softueri që shfrytëzon monedhën virtuale Bitcoin shpërndahet në Skype

Bitcoin (BTC) ka pasur një sukses mjaft të madh kohë e fundit, sidomos në fillim të këtij viti. Për ata që nuk e dinë, Bitcoin është një monedhë e decentralizuar dixhitale që shkon për rreth 130 dollarë amerikanë për njësi, duke e bërë atë si një monedhë tërheqëse për investitorë, por edhe për kriminelë kibernetikë.

Hulumtuesit e sigurisë nga Kaspersky Lab kanë identifikuar një fushatë me porosi spam në Skype që përhapin një copë softueri keqdashës të Bitcoin që shfrytëzon mundësitë.

Kjo para dixhitale grumbullohet sipas një algoritmi të veçantë në kompjuter duke përdorur burimet e tyre të CPU-së dhe GPU-së.

Ky proces quhet “Bitcoin mining” ose shfrytëzim nga Bitcoin dhe kryhet zakonisht nga përdoruesit të cilët kanë disa pamje GPU në kompjuter. Sidoqoftë, përpjekjet për shfrytëzim po ashtu mund të arrihen për rezultate më të mira.

Kriminelët kibernetikë e kanë kuptuar që shfrytëzim i shpërndarë Bitcoin është një punë e shkëlqyer për botnetët dhe kanë filluar që të zhvillojnë softuer që mund të abuzojë CPU-të dhe GPU-të e kompjuterëve të infektuar për të grumbulluar Bitcoins.

Një fushatë e re spami e treguar gjatë të enjtes në Skype mashtron përdoruesit për të vizituar një URL bit.ly duke përdorur porositë si “kjo është fotografia jote të cilën e pëlqej më së shumti,” siç tha hulumtuesi i sulmeve keqdashëse në Kaspersky Lab, në një postim në blog, Dmitry Bestuzhev.

Sipas Bestuzhev, vlera mesatare e klikimit për URL është e lartë, me mbi 2,000 klikime për orë. “Shumica e viktimave potencialë jetojnë në Itali, pastaj Rusi, Poloni, Kosta Rikë, Spanjë, Gjermani, Ukrainë dhe vende të tjera,” tha ai.

Lëshuesi i softuerit ju lidh pastaj me një server që kontrollon dhe komandon në Gjermani dhe shkarkon pjesë shtesë së softuerit.

LEXO EDHE:  Microsoft tregon sesa njerëz janë në Skype çdo ditë gjatë izolimit të COVID-19

Softueri bën shumë gjëra, më interesante është kryerja e shfrytëzimit të bitcoin në makinë, tha hulumtuesi. (PCWorld Albanian)

bitcoin