Harduer

Sony hyn në garën e realitetit virtual me paisjen PlayStation VR

Publikuar , 12 Tetor 2016
0
Sony hyn në garën e realitetit virtual me paisjen PlayStation VR

Kompania Japoneze e elektronikës, Sony, pritet si bashkohet garës për hegjemoni në realitetin virtual ditën e Enjte me lançimin e PlayStation VR.

Pas vitesh të gjata rikonstruktimi, Sony po përqendron vëmendjen kryesisht në industrinë e video lojërave, zbavitjes dhe kamerave duke lënë mënjëanë televizorët dhe telefonët.

Pikërisht industria e video lojërave është sektori më fitimprurës brenda kompanisë.  Realiteti virtual aktualisht dominohet nga Facebook Oculus Rift dhe HTC Vive. Sony shpreson të joshë 40 milion konsumatorët e saj me një çmim prej 399 dollarësh për PlayStation VR.

Megjithatë kompania po shënjestron një hapësirë e cila pritet të mbi popullohet së shpejti. Analistët besojnë se brenda 2020-tës shitjet e paisjeve të realitetit virtual do të arrijnë 40 milion njësi. Të tjerë konkurrentë po i bashkohen festës me dy emra të spikatur si Intel dhe Qualcomm.

Për tu ballafaquar me këtë situatë, Sony do ti duhet ta bëjë të përshtatshme konsolën edhe me paisjet e tjera të realitetit virtual. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Ndryshe nga Apple dhe Samsung, 2020 një vit pozitiv për Xiaomi