Lajmet

Sot afati i fundit i Internet Explorer

Nga: PCWorld
Publikuar , 15 Qershor 2022
Largimi i Internet Explorer shënoi fundin e një kapitulli në historinë e Microsoft. Sot afati i fundit i Internet Explorer

Internet Explorer do të shuhet pak përpara datëlindjes së 27-të. Në muajin Maj Microsoft tha se nuk do të mbështesë më Internet Explorer për Windows 10 pas datës 15 Qershor.

Megjithatë përdoruesit e Internet Explorer 11 në Windows Server 2022 do të vazhdojnë të marrin përditësime edhe pse për shumicën e përdoruesve ky shënon fundin.

Windows 11 nuk përfshin një aplikacion Internet Explorer 11.

Por modaliteti IE në Microsoft Edge do të ketë mbështetje përgjatë dekadës deri në 2029 kështu përdoruesit nuk do të ngecin pa pajtueshmërinë shumë të nevojshme për aplikacionet e vjetra.

Largimi i Internet Explorer shënoi fundin e një kapitulli në historinë e Microsoft. Shfletuesi debutoi në Windows 95 dhe ofroi shijen e parë të internetin që shumicë njerëz ende nuk e kishin me shfletuesit si Netscape Navigator.

Luajti një rol kyç në popullarizimi e internetit dhe u bë sinonim i fjalës online. Në 2003 kishte 95% të tregut ndërsa nuk u kaluar nga Microsoft Edge deri në 2019. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Google sjell lojërat Android në Windows