Harduer

Specifikimet e BlackBerry Key2, data e debutimit, lajmet dhe spekulimet

Publikuar , 15 Maj 2018
0
Duke pasur parasysh se kjo pajisje do të ketë një tastierë fizike, kjo e kufizon disi ekranin. Ju padyshim që nuk do të gjeni një ekran të raportit pa kufij 18: 9. Në vend të kësaj, ka të ngjarë të shohim një ekran të ngjashëm me ekranin 4.5 inç 1080x1620 të KeyOne origjinal. Specifikimet e BlackBerry Key2, data e debutimit, lajmet dhe spekulimet

Vitin e kaluar, BlackBerry Mobile – një sipërmarrje nga gjigandi TCL – lançoi BlackBerry-in e saj të parë tradicionalisht të drejtuar me Android dhe së shpejti do të shohim zëvendësimin e tij të pushtojë tregun. Ai u quajt KeyOne dhe ishte arsyeja për shumë emocion në mesin e fansave BlackBerry dhe atyre që u larguan nga BlackBerry për Android ose iPhone vite më parë.

Nuk ka asnjë dyshim se KeyOne ishte një sukses. Ai kurrë nuk do të konkuronte për shitje në të njëjtat shifra si Apple apo Samsung, por kjo i mundëson TCL të planifikojë dhe ndërtojë edhe më shumë telefona të quajtur BlackBerry.

Pas komenteve nga menaxheri i përgjithshëm global i BlackBerry, Alain Lejeune, në CES 2018 në Las Vegas gjatë janarit, ne e dimë se kompania po planifikon “të paktën dy smartfonë të rinj BlackBerry më vonë këtë vit”. Njëri prej tyre është i sigurtë se do të jetë ndjekja e KeyOne-it të vitit 2017.

BlackBerry Key2: Emri

Për të filluar, BlackBerry e quan atë KeyTwo, e cili sigurisht ka kuptim. Por tani BlackBerry ka konfirmuar në një cicërimë se emri zyrtar është Key2 (pa hapësirë) megjithëse si gjithmonë, prisni që disa njerëz ta shkruajnë atë “Key 2” gabimisht.

Data e lëshimit të BlackBerry Key2 dhe çmimi

Siç keni parë më lart, llogaria zyrtare e BlackBerry në Twitter ka postuar një tregues për një ngjarje të ardhshme më 7 qershor në orën 10 në New York, ku me sa duket planifikon të zbulojë “një ikonë të rilindur”, të quajtur BlackBerry Key2. Pika e çmimit nën £ 500 e të parit, mendojmë se ishte mëse e drejtë. Ne besojmë se këtë vit ka të ngjarë të jetë një çmim i tillë prej £ 450 deri £ 500.

LEXO EDHE:  Aplikacioni i ri i Microsoft për riorganizimin e proceseve dhe listave të bizneseve

Hardueri i BlackBerry Key

BlackBerry I ri  është shfaqur në një “Certifikatë Interoperative” zyrtare, të miratuar nga Aleanca Wi-Fi më 7 maj. Informacioni i mbledhur nga certifikata zbulon disa gjëra mjaft të thjeshta për këtë smartphone. KeyTwo do të ketë Wi-Fi me dy banda (2.4GHz dhe 5GHz) si shumica dërrmuese e aparateve të fundit. Dhe do të vijë me Android Oreo jashtë kutisë. Numri i modelit të tij renditet si BBF100-6.

TelefoonAbonnement ka zbuluar rezultatet E TESTIMIT nga një pajisje  numër model BBF100-1. Ky rezultat i provës origjinale është në dispozicion për tu parë në Geekbench. Ky test tregon një pajisje të mundësuar nga procesori i ri 8-core Snapdragon 660 me 6GB RAM. Nëse është e saktë dhe ky është geni i ardhshëm KeyOne, kjo do të nënkuptonte një pajisje me një procesor më të fuqishëm dhe më shumë RAM, gjë që do të thotë një pajisje më e shpejtë dhe më efikase. Një gjë që mund të jemi të sigurt nëse është një bateri e madhe dhe afatgjatë. Si KeyOne dhe Motion kanë qenë të fokusuar në pajisjet për njerëzit produktivë që kanë nevojë për një telefon që mund të përdorin gjatë gjithë ditës pa u shqetësuar për ngarkuesin. Si i tillë,Motion ka një bateri prej 4.000mAh, ndërsa KeyOne  3.505mAh.

Dizajni i BlackBerry Key2

Në komentet e bëra në janar – siç raportohet nga CrackBerry – kreu i portofolit të pajisjes BlackBerry, konfirmoi se dy nga pajisjet e nisura këtë vit do të kenë dizajne fizike të bazuara në tastierë. Kjo konfirmoi se kompania po planifikon të nisë një pajisje si KeyOne, duke përmirësuar fushat që duhet të përmirësohen për ta sjellë në performancën e duhur. Imazhet nga Weibo në fund të prillit treguan një tastierë të ridizenjuar, e cila duket e ngjashme me atë të BlackBerry Passport. Tastat në telefonin e  ri janë shumë të mirë në pamje, dhe kanë një fund  mat në krahasim me fundin me shkëlqim të KeyOne. Ata gjithashtu duket të jenë pak më të mëdhenj. Gjithashtu i ri në këto imazhe është një tast tjetër në të djathtën e poshtme të tastierës.Tasti në fjalë duket sikur mund të hapë një kuti të aplikacioneve.

LEXO EDHE:  OnePlus 7T: Nëse po kërkoni ekselencë por pa shpenzuar shumë ky është telefoni për tu blerë

Celulari është treguar nga çdo kënd në imazhet e supozuara të shtypit të vendosura në Slashleaks.

Ka një numër dallimesh të dukshme ndaj paraardhësit të tij, KeyOne. Për fillestarët, ju mund të shihni një kamera të dyfishtë në pjesën e pasme. Modeli i vitit të kaluar ka vetëm një njësi lentesh  të vetme.

Ka disa prodhime në dizajnin e fundit të BlackBerry Mobile. Një nga këto është çelësi fizik i përshtatshmërisë, i cili mund të programohet si një shkurtore për një numër funksionesh ose aplikacionesh të veçanta.

Një tjetër temë standarde është një panel mbrapa që është i këndshëm për ta kapur. KeyOne ka nga  mbrapa një pjesë plastike të butë gri të mbuluar me gropëza, ndërsa Motion  ka një endje të ngjashme me Kevlar që nuk del lehtë. Është një tjetër nga ato elementë të dobishëm që e bëjnë të lehtë për t’u përdorur gjatë gjithë ditës.

Përshkrimi i mësipërm gjithashtu tregon se KeyTwo do të qëndrojë me një fole kufjesh 3.5mm, por në një ndërtim potencialisht të hollë. Tastiera gjithashtu duket pak më e lëmuar se sa në KeyOne.

Softueri I BlackBerry Key2

Softueri është një element tjetër që mund të jemi mjaft të sigurt.Është viti 2018, dhe  me Android Oreo që ka dalë prej disa muajsh, është e sigurt të supozohet se Android 8.0 ose Android 8.1 do të jenë të pranishëm në KeyOne e rradhës.

Duke pasur parasysh se ajo është një aparat BlackBerry, dhe kompania është e njohur për futjet e saj të dobishme të softuerit, ne mund të sigurohemi që të gjejmë Hub, aplikacionin e sigurisë DTEK, Productivity Edge, Device Search dhe BBM ndër të tjera.

LEXO EDHE:  Përdoruesit mund të përdorin Gmail si aplikacionin kryesor të e-mailit në iOS 14

Ekrani i BlackBerry KeyTwo.

Duke pasur parasysh se kjo pajisje do të ketë një tastierë fizike, kjo e kufizon disi ekranin. Ju padyshim që nuk do të gjeni një ekran të raportit pa kufij 18: 9. Në vend të kësaj, ka të ngjarë të shohim një ekran të ngjashëm me ekranin 4.5 inç 1080×1620 të KeyOne origjinal.

Duke qenë një pajisje e re me më shumë fuqi të brendshme, ne shpresojmë se ka një shtysë në rezolucion, megjithëse në 433 piksel për inç, ekran IPS LCD në modelin e parë është më se i përshtatshëm. Ndoshta një kalim në AMOLED për të marrë një ekran me më shumë kontrast të mbushur me ngjyra do të ishte mirë. /PCWorld Albanian