Lajmet

Spotify ka 100 milionë përdorues me pagesë

Nga: PCWorld Albanian
Publikuar , 29 Prill 2019
Spotify fajëson punonjësit sepse me rritjen e çmimit të aksioneve janë rritur edhe bonuset. Spotify ka 100 milionë përdorues me pagesë

Spotify ka 100 milionë përdorues me pagesë bëri të ditur kompania në statistikat më të fundit financiare. Në total shërbimi ka 217 milionë përdorues kur 117 milionë prej tyre janë abonentë në shërbimin pa pagesë.

Mbështetje mendohet ti ketë dhënë debutimi në Indi në fund të muajit Shkurt ku Spotify grumbulloi 1 milionë përdorues në një javë dhe dyfishoi shifrën brenda katër javësh.

Edhe pse numri i përdoruesve vijon në rritje, Spotify nuk po e shndërron këtë sukses në fitim duke humbur 142 milionë euro në tre mujorin e parë. Figura duket shumë e keqe nëse e krahasojmë me fitimin prej 442 milionë euro në Dhjetor të vitit të kaluar.

Por është më mirë sesa 169 milionë eurot e humbura në fillim të vitit të kaluar. Spotify fajëson punonjësit sepse me rritjen e çmimit të aksioneve janë rritur edhe bonuset.

Ende kompania beson se nuk është e gatshme për fitime të çmendura megjithatë pushteti do ti rritet në tregun global të muzikës. Spotify është në një betejë të egër me Apple Music dhe së fundit ka nisur edhe një betejë ligjore në Komisionin Evropian. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Telefonët më të shitur për këtë vit mund tu surprizojnë