Vëzhgim

Studentët thyen rekord shpejtësie me veturë elektrike

Publikuar , 04 Tetor 2011
0
Studentët thyen rekord shpejtësie me veturë elektrike

The Eletric Blue Streamliner ka ecur përmes shkretëtirës së kripës në Bonneville me një shpejtësi mesatare prej 155.8 milje dhe ka arritur në fund një shpejtësi maksimale prej 175 mph (280 km/h). Vetura elektrike është e fuqizuar nga bateri litium-hekur-fosfat dhe tani për tani ka rekordin botëror për vetura elektrike nën 500 kg. 

Streamliner ka një trup të veçantë të krijuar prej fibrave të karbonit që është modeluar përmes një programi të tuneluar për performancë më aerodinamike. Tentimet e mëhershme për ët thyer rekorde shpejtësie kanë rezultuar me një shpejtësi maksimale prej 180 mph por ky i sotmi është një rekord i arritur përmes një mjeti më të zakonshëm që ka qenë në gjendje të kompletojë shtegun. 

Shikoni videon për të kuptuar më shumë. Burimi i lajmit: Gizmodo

LEXO EDHE:  OnePlus 7T: Nëse po kërkoni ekselencë por pa shpenzuar shumë ky është telefoni për tu blerë