Lajmet

Sulmet më të mëdha kibernetike ndaj kompanive së fundmi (Infografik)

Publikuar , 24 Dhjetor 2014
0
Sulmet më të mëdha kibernetike ndaj kompanive së fundmi (Infografik)

InformationBeautifulNë fund të muajit nëntor hakerat shënjestruan Sony Pictures Entertainment në një sulm kibernetik të paprecedent. Kjo shkaktoi në ekspozimin e qindra e-maileve konfidenciale të kompanisë.

Gjithashtu Sony dhe punonjësit e saj morën shumë e-maile kërcënuese. Dhe pse ky sulm masiv do të lërë gjurmë kjo nuk është hera e parë që një kompani e madhe sulmohet nga hakerat.

Ekspertët e Information Is Beautiful kanë përmbledhur së bashku në një infografik sulmet më të mëdhenj ndaj kompanive të ndodhura së fundmi. Në të ju mund të shihni se kur ka ndodhur sulmi, cila kompani është sulmuar dhe se sa i madh ka qënë impakti. (PC World Albanian)

1276_worlds-biggest-data-breaches_jun143

LEXO EDHE:  Hakerët Kinezë thyejnë sistemet e 10 kompanive globale të telekomunikacionit