Harduer

Surface Pro X fillon nga 899 dollarë dhe vjen me Windows 11

Nga: PCWorld
Publikuar , 23 Shtator 2021
Mbi të gjitha kompjuteri vjen me Windowss 11 nga kutia dhe ka mbështetje për softuerin 64-bit. Si rezultat përshtatshmëria e aplikacioneve nuk duhet të jetë më problem. Surface Pro X fillon nga 899 dollarë dhe vjen me Windows 11

Kur Microsoft prezantoi Surface Pro X në 2019-ën, premtoi të fillonte diçka të re për linjën 2n1 të kompanisë.

Për fat jo të mirë, mungesa e përshtatshmërisë së aplikacioneve për shkak të arkitekturës ARM. Por me evenimentin e datës 22 Shtator, Microsoft jo vetëm përditësoi harduerin e Pro X.

Njëlloj si më parë mund të konfiguroni kompjuterin ose me çipin origjinal SQ1 të kompanisë ose me procesorin e fundit SQ2. Megjithatë kompania prezantoi vetëm një model Wi-Fi i cili fillon nga 899 dollarë.

Mbi të gjitha kompjuteri vjen me Windows 11 nga kutia dhe ka mbështetje për softuerin 64-bit. Si rezultat përshtatshmëria e aplikacioneve nuk duhet të jetë më problem.

Modeli vetëm Wi-Fi mund të porositet nga dita e sotme ndërsa është në dyqane më 5 Tetor, të njëjtën ditë që Microsoft lançon Windows 11. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Shkolla e Verore e Kodimit në ICTSlab hap regjistrimet, fëmijët mësojnë kodim përmes argëtimit