Harduer

Tableti Surface Pro fillimisht do të shitet në SHBA

Publikuar , 23 Janar 2013
0
Tableti Surface Pro fillimisht do të shitet në SHBA

Microsoft-i do të ngarkojë tabletën Surface Windows 8 Pro me një procesor Intel Core i5 më 9 shkurt, me çmim duke filluar nga 899 $.

Tableti ka një ekran 10.6 inç dhe vjen në modelet me kapacitet 64 GB dhe 128 GB. Tableti do të përfshijë tastierë Type Cover që dyfishohet si një e vetme. Fillimisht do të shitet në SHBA nëpër dyqanet e shitjes me pakicë të Microsoft-it, Best Buy dhe Staples, dhe gjithashtu përmes shitësve në Kanada.

Tableti do të jetë gjithashtu në dispozicion në faqen e Microsoft-it. Kompania tashmë ofron tabletën Surface RT, e cila punon në Windows RT. Ky OS është për procesorin ARM, ndërsa Windows 8 Pro në tabletën e re Surface është për procesorë x86 nga Intel dhe Advanced Micro Devices. Edhe pse të dy sistemet operative kanë të njëjtën paraqitje dhe “ndjeshmëri”, ekzistojnë disa dallime të konsiderueshme në funksionalitet dhe pajtueshmërinë e aplikimit.

Ndërsa Surface RT është projektuar të jetë më shumë si një produkt vetëm tabletë. Surface Windows 8 Pro është menduar si e dyfishtë: si një kompjuter portativ me aftësinë për të drejtuar një Windows OS të plotë dhe mbështetës për aplikimet që funksiononin në sistemet operative të vjetra të Microsoft-it.

“Surface Windows 8 Pro siguron fuqinë dhe performancën e një laptopi në paketën e tabletës dhe do të lundrojë të gjitha aplikacionet e Windows 8 si edhe aplikacionet desktop të tanishme në Windows 7”,- shkroi Panos Panay, menaxher i përgjithshëm për Microsoft Surface, në një hyrje të blogut në uebsitin e kompanisë TechNet.

Windows RT vs Windows 8 Pro: Zgjidhni tabletin e duhur për punë

Tableta Surface Windows 8 Pro peshon 0,9 kg dhe ka një ekran që mund të shfaqë imazhe në 1920-nga-1080-pixel rezolucion. Tableti është thënë për të ofruar afërsisht pesë orë kohëzgjatje të baterisë, pjesërisht për shkak të procesorit Core I5, që është bazuar në mikro arkitekturën e fundit Ivy Bridge të Intel dhe përdor më shumë fuqi se procesori ARM në tabletën RT.

LEXO EDHE:  Kamera e këtij smartfoni mund të shohë përmes objekteve

Surface Windows 8 Pro ka 4 GB RAM, kamera para dhe mbrapa, një portë USB 3.0 , një vend për mikro SDXC dhe një vend për mini-DisplayPort. Një majë shkruese është gjithashtu e përfshirë me tabletën. Microsoft-i gjithashtu njoftoi për një version që mbështetet vetë në tabletën Surface RT 64 GB, që do të jetë në dispozicion për 599 $. Tableta ka qenë më parë në dispozicion vetëm me një Touch Cover për 699 $.

Surface RT me një përqindje të vogël në treg

Microsoft-i gjithashtu ka thënë se tableti Surface RT do të jetë së shpejti në dispozicion në 13 vende evropiane si në: Finlandë, Norvegji, Suedi, Austri, Irlandë, Belgjikë, Zvicër, Luksemburg, Itali, Danimarkë, Holandë, Portugali dhe Spanjë. (PCWorld Albanian)

Surface

Tags >

Surface