Biznes

Të ardhurat nga industria e ekraneve me prekje do të arrijnë në 31.4 miliard$ në 2013

Publikuar , 17 Nëntor 2013
0
Të ardhurat nga industria e ekraneve me prekje do të arrijnë në 31.4 miliard$ në 2013

ekranSipas Qendrës së Ekonomisë Industriale dhe Njohurive (IEK), të ardhurat që do të sigurohen nga industria globale e ekraneve me prekje jenë rreth 31.4 miliard $ deri në përfundim të këtij viti dhe parashikohet se në vitin 2017 kjo vlerë do të arrijë deri në 43.7 miliard $ amerikanë.

IEK ka shtuar se norma e kthimit të kësaj industrie do të jetë 12.5%, ndërsa dërgesat e ekraneve me prekje do të arrijnë deri në 1.52 miliard njësi në përfundim të 2013 dhe 2.52 miliard deri në vitin 2017.

Norma e penetrimit të ekraneve me prekje që përdoren për smartfonët është rreth 63% ndërsa për tabletët është rreth 100%. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Kina zbulon trenin më të shpejtë në botë

Lajmet e fundit>