Biznes

Të Enjten shefi i Samsung del para trupit gjykues në Seul

Publikuar , 03 Mars 2017
0
Lideri i grupit Samsung do të dalë në gjyq të Enjten e javës së ardhshme lajmëroi gjykata e Seulit. Të Enjten shefi i Samsung del para trupit gjykues në Seul Photo Source: Reuters

48 vjeçari u arrestua të Marten për korrupsion. Ai akuzohet se ka dhënë 37.24 milion dollar rryshfet për një mike të presidentes së vendit Park Geun-hye.

Grupi Samsung nuk ka komentuar vendimin e gjykatës. Ky fond ka ndihmuar Samsung në shkrirjen e dy filialeve të kompanisë thonë prokurorët.

Presidentja Park është pezulluar nga detyra nga Parlamenti i vendit në Dhjetor të 2016-ës deri në zgjidhjen e çështjes nga gjykata.

Nëse Lee dhe Park shpallen fajtor për akuzat, Gjykata Kushtetuese do të largojë nga pushteti për të parë një president të vendit. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Miliarderi i teknologjisë bën 13.5 miliardë dollarë në 15 minuta