Biznes

Telecom Italia emëron CEO-n e ri, rriten aksionet

Publikuar , 19 Nëntor 2018
Megjithatë ky ndryshim nuk i ka dhënë fund betejës mes dy investitorëve kryesorë, Elliott dhe grupit Francez Vivendi. Telecom Italia emëron CEO-n e ri, rriten aksionet

Aksionet e Telecom Italia u rritën me 4% ditën e Hëne pas emërtimi si drejtor ekzekutiv të Luigi Gubitosi.

Menaxheri veteran Italian pritet të shkundë grupit më të madh celular Italian.

Megjithatë ky ndryshim nuk i ka dhënë fund betejës mes dy investitorëve kryesorë, Elliott dhe grupit Francez Vivendi.

Ky i fundit është aksioneri më i madh dhe votoi kundër Gubitosi.

Gubitosi ka drejtuar grupin Wind dhe ka qenë komisioner për Alitalian. Ai është CEO i tretë i TIM i cili ndryshoi në pak vite.

Aksionet u rritën me 4.4% duke tejkaluar rritjen e indeksit me 0.4% të telekomëve të Evropës. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ekzekutivi i firmës lider të sigurisë kibernetike arrestohet në Rusi për tradhti