Harduer

Telefonët Samsung do të marrin 4 vite përditësime

Nga: PCWorld
Publikuar , 23 Shkurt 2021
Lajmi vjen si pjesë e një marrëveshjeje mes Qualcomm dhe Google për të siguruar katër vite përditësime për smartfonët me procesorë Snapdragon. Telefonët Samsung do të marrin 4 vite përditësime

Samsung do të ofrojë përditësime sigurie për smartfonët Android për 4 vite. Më përpara Samsung kishte premtuar 2 vite përditësime sigurie.

Premtimi për 4 vite përditësime do të aplikohet për të gjithë smartfonët dhe tabletët e lançuar pas 2019-ës si seritë Galaxy S10 dhe disa modele të vjetra Galaxy Tab.

Por Samsung nuk do të aplikojë këtë politikë për smartfonët e segmentit të lartë por edhe për modelet fillestare si Galaxy A10e.

Lajmi vjen si pjesë e një marrëveshjeje mes Qualcomm dhe Google për të siguruar katër vite përditësime për smartfonët me procesorë Snapdragon, edhe pse duhej të ishte aplikuar për modelet e reja. Samsung gjithashtu nuk flet për modelet e smartfonëve me procesorët Exynos.

Është një lëvizje e rrallë në botën Android ku është e zakonshme që smartfonët pas 2 apo maksimumi 3 vite humbasin përditësimet. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Aplikacioni YouTube në Android mund të luajë video 4K HDR