Harduer

Televizorët 8K do të bëhen më mirë falë Samsung

Publikuar , 29 Janar 2019
0
Televizorët e këtij formatin kërkojnë bandwidth dyfishin e 4K-së. Edhe pse teknologjia është në fazat e para të zhvillimit, disa prodhues kanë prezantuar TV e parë 8K. Televizorët 8K do të bëhen më mirë falë Samsung

Samsung thotë se një çipi thjeshtë do të sjellë televizorët 8K tek masat. Samsung prezantoi një çip ekrani me bandwidth 4Gbps mjaftueshëm për të pasqyruar imazhe 8K të vërteta në panele 8K.

Në të njëjtën kohë do të eliminojë nevojën për korniza anësore ku komponentët elektronikë fshihen.

Televizorët e këtij formatin kërkojnë bandwidth dyfishin e 4K-së. Edhe pse teknologjia është në fazat e para të zhvillimit, disa prodhues kanë prezantuar TV e parë 8K. Vlen të përmendim Sony i cili do të sjellë TV 8K për Lojërat Olimpike Tokyo 2020.

Rezolucioni 8K dhe heqja e kornizave anësore do ti bëjë TV kaq realë saqë mund të duken si dritare. Por duke pasur në konsideratë kufijtë e shpejtësive të internetit, mbetet kohë përpara se të shijoni plotësisht benefitet e këtyre TV. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Çdo gjë që dimë rreth Samsung Galaxy S11

Lajmet e fundit>