Harduer

Tesla ka prodhuar 25,000 makina elektrike në tremujorin e parë të 2017-ës

Publikuar , 03 Prill 2017
0
Në tre mujorin e fundit të 2016-ës prodhimi kishte rënë më 9.4%. Plot 2,750 makina u vonuan përtej afateve të parashikuara të prodhimit. Tesla ka prodhuar 25,000 makina elektrike në tremujorin e parë të 2017-ës Photo Source: Reuters

Tesla, prodhuesi Amerikan i makinave luksoze elektrike, njoftoi të Dielën se prodhimi i makinave ka shënuar vlera rekord prej 25,000 vetëm në tre mujorin e fundit.

Kompania tha se kishte prodhuar 13,450 Modele S dhe 11,550 Modele X. Tesla ka premtuar prodhimin e 47,000 deri në 50,000 modeleve S dhe X përgjatë gjysmës së parë të vitit.

Në tre mujorin e fundit të 2016-ës prodhimi kishte rënë më 9.4%. Plot 2,750 makina u vonuan përtej afateve të parashikuara të prodhimit.

Shefi ekzekutiv i kompanisë vazhdimisht ka ndërmarrë hapa të rrezikshëm që kur doli në bursë në 2010-ën. Investitorët i frikësoheshin djegies së parave ndërsa kompania po shkonte drejt limiteve të prodhimit.

Pak ditë më parë kompania kineze Tencent bleu 5% të aksioneve të Tesla për 1,78 miliard dollar duke i dhënë firmë një buxhet të majmë për tu përgatitur në prodhimin e Modelit 3.

ky model do të dalë në shitje në fund të vitit në Shtetet e Bashkuara. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Tesla rrit distancën që mund të përshkojnë makinat elektrike

Tags >

Tesla
Lajmet e fundit>