Biznes

Tesla ndërton fabrikën e parë jashtë Shteteve të Bashkuara

Publikuar , 17 Tetor 2018
0
Në Korrik Tesla së bashku me autoritetet e Shangai ranë dakord për hapjen e fabrikës e cila do të ketë një kapacitet vjetor prodhimi prej 500,000 makinash. Tesla ndërton fabrikën e parë jashtë Shteteve të Bashkuara

Tesla nënshkroi një marrëveshje me qeverinë Kineze për të ndërtuar një super fabrikë 860,000 metër katror në Shangai.

Prodhuesi i shquar i makinave elektroike bleu këtë hapësirë për 140,51 milionë dollarë.

Në Korrik Tesla së bashku me autoritetet e Shangai ranë dakord për hapjen e fabrikës e cila do të ketë një kapacitet vjetor prodhimi prej 500,000 makinash.

kjo është fabrika e parë e Tesla jashtë Shteteve të Bashkuara dhe lajmi për ndërtimin e saj vjen kur SHBA-të dhe Kina janë në një luftë tregtare.

Kostoja totale e ndërtimi të saj do të shkojë në 2 miliardë dollarë. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  SpaceX lëshon me sukses raketën 'Falcon Heavy'

Tags >

Tesla
Lajmet e fundit>