Biznes

Tesla pranë ndërtimit të makinave plotësisht autonome

Nga: PCWorld
Publikuar , 09 Korrik 2020
0
Por insajderët e industrisë kanë thënë se do të duhet kohë përpara se teknologjia të jetë e gatshme dhe të fitojë besimin e njerëzve. Tesla pranë ndërtimit të makinave plotësisht autonome

Gjiganti Amerikan i makinave elektrike Tesla tha se është shumë pranë arritjes së nivelit 5 të autonomisë së drejtimit. Lajmin e dha vetë shefi ekzekutiv i Tesla Elon Musk.

“Jam shumë konfident se niveli 5 ose e thënë ndryshe autonomia e plotë do të ndodhë dhe do të ndodhë më shpejtë sesa kemi menduar,” tha Musk.

“Kam besimin se funksionalitetet bazike të nivelit 5 do të mbërrijnë këtë vit.”

Prodhuesit e makinave dhe kompanitë teknologjike përfshirë Alphabet Waymo dhe Uber Technologies po investojnë miliarda në industrinë e makinave autonome.

Por insajderët e industrisë kanë thënë se do të duhet kohë përpara se teknologjia të jetë e gatshme dhe të fitojë besimin e njerëzve.

Tesla u bë pak ditë më parë prodhuesi i makinave me vlerën më të lartë në botë duke parakaluar edhe Toyotën. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi të aktivizoni Dark Mode në WhatsApp në desktop

Tags >

Tesla