Biznes

Themeluesi i Alibaba Jack Ma njofton largimin

Publikuar , 10 Shtator 2018
Ma themeloi Alibaba me 17 njerëz të tjerë në vitin 1999. Ai ndihmoi në ndërtimin e një kompanie prej 420 miliardë dollarësh me më shumë se 500 milionë klientë kinezë, të cilët përdorin faqen për të blerë gjithçka. Themeluesi i Alibaba Jack Ma njofton largimin

Bashkëthemeluesi dhe kreu i ekzekutivit të Alibaba, Jack Ma, njoftoi të premten se po tërhiqet nga gjigandi i tregtisë elektronike. Ai tha se arsyeja për të cilën po largohet është se dëshiron të ndjekë përpjekjet filantropike të përqendruara në arsim.

Ma themeloi Alibaba me 17 njerëz të tjerë në vitin 1999. Ai ndihmoi në ndërtimin e një kompanie prej 420 miliardë dollarësh me më shumë se 500 milionë klientë kinezë, të cilët përdorin faqen për të blerë gjithçka.

Alibaba tani gjithashtu merret me pagesat digjitale, bankingun në internet, cloud computing dhe median dixhitale dhe argëtimin. Gjatë qëndrimit të tij në Alibaba, Ma u bë njeriu më i pasur i Kinës, duke fituar një vlerë neto prej më shumë se 40 miliardë dollarë. Ai do të mbetet në bordin e drejtorëve të Alibaba.

Alibaba nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Të shtunën, The South China Morning Post njoftoi se Ma do të zbulojë një sërë planesh javën e ardhshme dhe do të mbetet kryetari ekzekutiv i Alibabës, ndërsa është miratuar. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Miliarderi Jack Ma heq dorë nga perandoria që ndërtoi për vite me radhë