Lajmet

TikTok mbyll miliona llogari

Nga: PCWorld
Publikuar , 01 Korrik 2021
Fëmijët nën moshën 13 vjeç nuk lejohen të përdorin platformën e cila është shumë popullore tek adoleshentët. TikTok mbyll miliona llogari

TikTok fshiu të paktën 7.3 milionë llogari të cilat dyshohet se i përkisnin përdoruesve nën moshën e lejuar.

Platforma e videove me metrazh të shkurtër tha se llogaritë përbënin vetëm 1% të përdoruesve në mbarë botën.

Fëmijët nën moshën 13 vjeç nuk lejohen të përdorin platformën e cila është shumë popullore tek adoleshentët.

Platforma tha se kishte fshirë 61 milionë video për shkeljen e rregullave ku 82% e tyre ishin fshirë përpara se janë parë. Afro 1.9 milionë reklama janë refuzuara dhe 11,1 milionë llogari u mbyllën për shkelje të rregullave dhe kushteve të përdorimit.

TikTok citoi edhe masat që kishte marrë për të mbrojtur adoleshentët në platformë siç është kufizimi i funksionaliteteve si streaming apo komunikimi privat për ata që janë nën 16 vjeç. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ja sesi aplikacioni Facebook do të ndryshojë në mënyrë drastike për të konkurruar TikTok

Tags >

TikTok