Lajmet

Tinder më në fund ofron mundësinë e enkriptimit të fotove

Publikuar , 01 Korrik 2018
0
Wyden shkroi një letër për Tinder në shkurt duke kërkuar që kompania të enkriptonte fotot. Tinder më në fund ofron mundësinë e enkriptimit të fotove

Kompania mëmë e Tinder, Match Group njoftoi publikisht sot, në një letër për senatorin Ron Wyden (D-OR), se tani po enkripton fotografitë e dërguara mes serverave të Tinder dhe aplikacionit të saj.

Ndryshimet u zbatuan në shkurt, pas zbulimit publik të një sulmi që mund t’i lejonte hakerave të shihnin fotografitë e profilit të njerëzve dhe veprimet e rrëshqitjes.

Wyden shkroi një letër për Tinder në shkurt duke kërkuar që kompania të enkriptonte fotot.

Duket se tashmë kjo gjë është vënë në zbatim, por kompania priti për t’iu përgjigjur Wyden derisa të rregullonte gjithashtu një veçori të veçantë të sigurisë që i bën të gjitha këto të dhëna veprimesh në të njëjtën madhësi.

Madhësia e të dhënave të rrëshqitjes është përdorur nga hulumtuesit e sigurisë për të dalluar veprimet nga njëri-tjetri. Ky ndryshim nuk u zbatua deri më 19 qershor. Çfarë do të thotë kjo për ju, përdoruesit?

Ju mund të qëndroni të qetë duke e ditur se hakerat nuk do të jenë në gjendje të shikojnë fotot tuaja të profilit tashmë të enkriptuara. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  ASUS adreson sulmin me maluerë ndaj sistemit të përditësimeve

Tags >

Tinder
Lajmet e fundit>