Analiza

Top 13 kompanitë aziatike që synojnë të rrëzojnë dominimin e Samsung dhe Apple (Pjesa I)

Publikuar , 04 Nëntor 2013
0
Top 13 kompanitë aziatike që synojnë të rrëzojnë dominimin e Samsung dhe Apple (Pjesa I)

Top-13Për shumicën nga këto kompani ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë më parë, mirëpo ata janë “lëkundës” të mëdhenj në Azi. Këto 13 kompani aziatike kanë forcën dhe synojnë që të lëkundin dominimin në treg të kompanive si Samsung dhe Apple.

1. Xiaomi – kompani kineze për të cilën sigurisht se keni dëgjuar, e cila është e njohur për modelet e smartfonëve Mi-2 dhe mi-3 të cilët për nga performancat janë më të mirë se top modelet e Samsung-ut, LG-së dhe HTC-së. Me sa duket do të jetë viti 2014 kur pikërisht do të fillojnë në “pushtimin” e botës.

Top modeli: Xiaomi Mi-3 – ekran 5 inç Full HD 1080p, Nvidia Tegra 4 me 1,8GHz (versioni WDCDMA) apo Snapdragon me 2,3GHz (versioni TD-SCDMA, kamerë me 13MP/2MP, Android 4.2, çmimi 325 $ (16 GB) përkatësisht 405 $ (64 GB), natyrisht i dekoduar.

2. Coolpad – një prodhues i ri i cili tashmë shet më shumë pajisje se sa Apple në Kinë. Është brendi i tretë për nga shitjet në Kinë (sipas Gartner), për shkak të pajisjeve më të lira smartfonë me sistemin Android.

Top modeli: Coolpad Magview 4 – ekran prej 5,9 inç dhe Full HD 1080p, procesor Tegra 4 me fuqi 1,8GHz, kamerë të pasme prej 13MP, Android 4.2, çmimi 650$ (i dekoduar).

TOP 13 13. OPPO – edhe një prodhues kinez. Edhe pse investojnë shumë në reklama, disi nuk po munden ta imponojnë imazhin e tyre në tregun vendor kinez. Shpëtimin kjo kompani e sheh pikërisht jashtë kufijve të Kinës, në tregjet ndërkombëtare.

Top modeli: OPPO N1 – ekran 5,9 inç Full HD 1080p, procesor Snapdragon 600 me fuqi 1,7 GHz, kamerë të pasme me 13MP, Android 4.2, çmimi 570 $ (i dekoduar).

LEXO EDHE:  Rriten shitjet e smartfonëve në Evropë, si krahasohen Samsung, Huawei, Apple dhe Xiaomi

TOP 13 2Në shkrimin e radhës do të ju prezantojmë tri top kompanitë indiane të cilat gjithashtu synojnë të rrëzojnë nga “froni” kompanitë Apple dhe Samsung.

Ndërsa pjesën e dytë mund ta lexoni këtu:

Top 13 kompanitë aziatike që synojnë të rrëzojnë dominimin e Samsung dhe Apple (Pjesa II) 

Ndërsa pjesën e tretë mund ta lexoni këtu:

Top 13 kompanitë aziatike që synojnë të rrëzojnë dominimin e Samsung dhe Apple (Pjesa III) (PCWorld Albanian)

Tags >

samsung
Lajmet e fundit>