Biznes

Toshiba largon 3000 punonjës nga puna

Publikuar , 01 Tetor 2013
0
Toshiba largon 3000 punonjës nga puna

The VargasTregu i televizorëve nuk ka qenë edhe aq fitimprurës për prodhuesit kohëve të fundit dhe Toshiba është ndërmarrja më fundit që tani është duke bërë zvogëlim të numrit të punëtorëve për të reaguar ndaj kësaj krize.

Divizioni i vet jo-mirë funksionues kohëve të fundit i televizorëve do të zvogëlohet me 50 për qind (rreth 3000 vende pune).

Por ky zvogëlim i fuqisë së vet punëtore nuk është i mjaftueshëm: Toshiba po ashtu pritet të ndalojë prodhimin në dy fabrika në fund të këtij viti fiskal dhe pritet të zvogëlojë prodhimin “outsource” për 70 për qind.

Megjithëse është paraqitur ky trend i shitjeve të pakta dhe miliona para të humbura, ndërmarrja beson që këto ndryshime të mëdha, duke e kombinuar përqendrimin më tepër në punëtorët që i mbesin dhe në tregjet në rritje e sipër, do të ndihmojnë në rimëkëmbjen e divizionit të vet të televizorëve në gjysmën e dytë të vitit fiskal. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Bien të ardhurat e Google

Tags >

toshiba
Lajmet e fundit>