Blog

Toyota demonstron makinën e parë fluturuese

Publikuar , 04 Qershor 2017
0
Cartivator, një startup prej 30 inxhinierësh filluan zhvillimin e makinës fluturese SkyDrive në 2014-ën. Toyota demonstron makinën e parë fluturuese

Inxhinierët e Toyota demonstruan të shtunën makinën e tyre fluturuese me shpresën se ajo do të jetë funksionale përpara lojërave olimpike të 2020-ës.

Cartivator, një startup prej 30 inxhinierësh filluan zhvillimin e makinës fluturese SkyDrive në 2014-ën.

Shefi i Cartivator, Tsubasa Nakamura, tha se ndërsa makina është ende në zhvillim ekipi i tij prej që ajo të fluturojë në fund të 2018-ës. Gjatë demonstrimit ajo arriti të qëndronte në ajër për ca sekonda.

Staff of Cartivator check their flying car during a demonstration in Toyota, Japan, June 3, 2017. REUTERS/Kwiyeon Ha

Ai tha se duhej më shumë stabilitet dhe lartësi në mënyrë që të arrijë flakën olimpike, makinë e cila do të përdoret për të kurorëzuar fillimin e lojërave duke ndezur pishtarin.

Nga ana tjetër inxhinierët shpresojnë se makinat mund të komercializohet në 2025-ën. Toyota ka investuar plot 385 mijë dollar në këtë projekt. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Shpallen fituesit e Hack the Crisis Albania, tre zgjidhje inovative për krizën e COVID-19

Tags >

Toyota