Analiza

Trendet e vitit 2014 në motorin e kërkimit të Google janë: Robin Williams, World Cup, dhe Ebola

Publikuar , 16 Dhjetor 2014
0
Trendet e vitit 2014 në motorin e kërkimit të Google janë: Robin Williams, World Cup, dhe Ebola

141215162134-google-2014-top-search-story-topAshtu si gjithë të tjerët, edhe Google publikon listat e saj të fundvitit duke detajuar të dhënat kërkimore në motorin e kërkimit. Tashmë kemi parë YouTube dhe Google Play të publikojnë këto lista, por është momenti të shohim të dhënat lidhur me atë që kompania njihet mjaft mirë: Motorin e kërkimit.

Gjatë ditës së sotme kompania publikoi listat e 10 trendëve më të kërkuara në 2014 të cilat janë:

1. Robin Willams

2. World Cup (Kupa e Botës Brazil 2014)

3. Ebola

4. Malaysia Airlines

5. ALS Ice Bucket Challenge

6. Flappy Bird

7. Conchita Wurst

8. ISIS

9. Frozen

10. Lojërat Olimpike në Sochi

Ndërsa pajisjet teknologjike më të kërkuara gjatë 2014 janë:

1. iPhone 6

2. Samsung Galaxy S5

3. Nexus 6

4. Apple Watch (Ora Inteligjente Apple)

5. Chromecast

6. Xbox One

7. Samsung Galaxy Note 4

8. LG G3

9. Moto 360

10. Surface Pro

Vendet më të kërkuar në Google Maps janë:

1. Walmart

2. Starbucks

3. Target

4. McDonalds

5. Home Depot

6. Bank Of America

7. Walgreens

8. CVS

9. Wells Fargo

10. Costco

Video lojërat që kanë rezultuar trend i 2014 janë:

1. Destiny

2. TitanFall

3. Watch Dogs

4. ArcheAge

5. Call Of Duty: Advanced Warfare

6. Madden 15

7. Mario Kart 8

8. Dragon Age Inquisition

9. Battlefield Hardline

10. League of Angels

Google këtë vit e ka bërë më të lehtë kërkimin në trendet e vitit. Mjafton që në motorin e kërkimit të shkruani “google 2014” dhe menjëherë do të shikoni listat e trendeve nga gjithë bota. Për një panoramë të përgjithshme të trendeve drejtohuni për tek google.com/2014. Vitin e shkuar trendet kryesore ishin Nelson Mandela, Paul Walker dhe iPhone 5S. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Britania shpenzon një pasuri për një superkompjuter që parashikon motin

[youtube id=”DVwHCGAr_OE”]

Tags >

Google