Lajmet

Turqia bllokon qasjen në Google Drive, OneDrive dhe Dropbox pas publikimit të 57,623 e-mail-eve të zyrtarëve të lartë

Publikuar , 10 Tetor 2016
0
Turqia bllokon qasjen në Google Drive, OneDrive dhe Dropbox pas publikimit të 57,623 e-mail-eve të zyrtarëve të lartë

shutterstock_157942358-796x398Tuqia bllokoi digjatë fundjavës qasjen në shërbimet e Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox si dhe GitHub raportoi uebfaqja Turkey Blocks.

Besohet se kjo lëvizje është ndërmarrë për të bllokuar qasjen ë disa e-mail-e të cilat detajonin afera korruptive të Ministrit të Energjisë dhe Burimeve Naturore, Berat Albayrak, i cili është edhe dhëndri i Presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Kjo lëvizje synon bllokimin e shërbimeve të cilat po shfrytëzohen për të shpërndarë materialet me madhësi 17GB të 57,623 e-mail-eve të dërguara që nga Prilli i vitit 2000. Përmbajtjet u publikuan nga një grup hakerash quajtur Redhack.

Turkey Blocks tha se ishte hapur qasja në Google Drive gjatë të Dielës. Turqia ka një histori të gjatë të bllokimit të shërbimeve të internetit në të kaluarën. Në Korrik bllokoi qasjen në Wikileaks pas publikimit të disa e-mail-eve të tjera. Gjatë Marsit u bllokua qasja në twitter dhe Facebook. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Gjermania jep dritën jeshile për teknologjinë 5G të Huawei

Tags >

Turqia