Blog

Vdes në moshën 91 vjeçare babai i Pac-Man, Masaya Nakamura

Publikuar , 30 Janar 2017
0
Themeluesi i kompanisë së video lojërave Bandai Namco e njohur për lojën e famshme Pac-Man, është ndarë nga jeta në moshën 91 vjeçare lajmëroi kompania. Vdes në moshën 91 vjeçare babai i Pac-Man, Masaya Nakamura Photo Source: Reuters

Masaya Nakamura themeloi Nakamura Manufacturing në 1956 i cili më vonë do të emërohej në Namco. Ai e filloi me dy kuajt elektrikë për të zbavitur vizitorët.

Ai njihet si babai i Pac-Man, një lojë e lançuar në 1980 nga Namco. Loja u zhvillua nag Toru Iwatani dhe në 2016 ajo u klasifikua si loja pasazh më popullore e të gjitha kohërave.

Nakamura shërbente si këshilltar në Bandai Namco deri në vdekjen e tij më 22 Janar. Ai u dekorua nga qeveria japoneze me Urdhrin “Dielli në Ngritje” në 2007 ndërsa në 2010-tën ai doli në Murin e Famës së Internation Video Game. /Gameworld Albanian/

LEXO EDHE:  Arsyeja pse mesazhet e Instagram tashmë janë më të sigurta

Tags >

Pac-Man
Lajmet e fundit>