Biznes

Venezuela lançon në Gusht monedhën prej letre për konvertimin e “Petro”

Publikuar , 27 Korrik 2018
0
Maduro u citua të thoshte: "Ky proces i ri ekonomik,për shpërndarjen e monedhës, do të fillojë më 20 Gusht në mënyrë të përhershme me qarkullimin dhe lëshimin e monedhës së re që do të ketë një metodë të re të ankorimit të naftës". Venezuela lançon në Gusht monedhën prej letre për konvertimin e “Petro”

Venezuela, një vend që lufton me një nga recesionet më të thella ekonomike në rekord, muajin e ardhshëm, sipas Presidentit Nikolas Maduro, do të lançojë një monedhë të re të lidhur me kriptomonedhën e saj “nafta”.

Ky lajm është raportuar nga media lokale e lajmeve, Telesu, ku Maduro tha se monedha e re, e quajtur Bolivar Soberano do të ndihmojë të marrë pesë zero nga Bolivari, monedha e saj aktuale.

Maduro u citua të thoshte: “Ky proces i ri ekonomik,për shpërndarjen e monedhës, do të fillojë më 20 Gusht në mënyrë të përhershme me qarkullimin dhe lëshimin e monedhës së re që do të ketë një metodë të re të ankorimit të naftës”.

Sipas raporteve të ndryshme, po merren masa për të parandaluar shkallën e inflacionit të vendit prej 1.000.000%, një numër që pritet të arrihet këtë vit. Ekonomia e Venezuelës ka rënë vazhdimisht pas rrëzimit të çmimit të naftës në vitin 2014.

Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), inflacioni i Venezuelës do ta vërë krizën e saj ekonomike në një nivel me atë të Zimbabvesë në vitet 2000 dhe Gjermanisë në vitet 1920.

Bolivar Soberano i Maduro, sipas fjalëve të tij, është vendosur të “stabilizojë dhe ndryshojë jetën monetare dhe financiare të vendit në mënyrë radikale”. Kritikët kanë vënë në dukje se kriptomonedha e mbështetur nga nafta vuan nga besueshmëria e ulët, pasi qeveria nuk ishte në gjendje të menaxhonte siç duhet bolivarin.

Venezuela në Prill tha se impakti i naftës do të ndihej brenda tre deri në gjashtë muaj dhe tani pretendon se “do të përfundojë duke u konsoliduar teknologjikisht dhe financiarisht. /CryptoWorld.al

LEXO EDHE:  Kartat e kreditit, shqiptarët kanë numrin më të ulët në Evropë

Lajmet e fundit>