Lajmet

Versioni 90 i Chrome rrit shpejtësinë dhe sigurinë e shfletimit

Nga: PCWorld
Publikuar , 15 Prill 2021
Gjithashtu përmirëson shpejtësinë e shfletimit. Aktualisht ky version është i disponueshëm në desktop dhe Android ndërsa në iOS do të vijë pak më vonë. Versioni 90 i Chrome rrit shpejtësinë dhe sigurinë e shfletimit

Përpjekje disa vjeçare e Google për të shtypë drejt adoptimit të protokollit të sigurtë HTTPS mori një hap tjetër ditën e Enjte kur lançoi versionin 90 të Chrome.

Ky version vjen vetëm një ditë më pas nga afati i përcaktuar më herët duke adresuar disa probleme sigurie zbuluar në konkursin Pwn20wn.

Në muajin Mars Google tha se do të kalonte automatikisht në HTTPS duke filluar me versionin 90 duke cituar se ky protokoll është më i sigurti dhe përmirëson privatësinë e sigurinë pa u shqetësuar nga përgjime.

Gjithashtu përmirëson shpejtësinë e shfletimit. Aktualisht ky version është i disponueshëm në desktop dhe Android ndërsa në iOS do të vijë pak më vonë.

Së fundi versioni 90 sjell enkoderin AV1 për herë të parë në shfletuesin desktop duke optimizuar video konferencat. Ky standard implementohet nga Netflix për të luajtur videos në platformat mobile dhe pritet që në Chrome që përmirësojnë streaming në rrjetet e ngadalta. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Kur Windows 11 do të jetë e disponueshme për shkarkim?