Lajmet

Versioni i ardhshëm i macOS është macOS Mojave

Publikuar , 06 Qershor 2018
Në desktop, macOS automatikisht mund të grumbullojë të gjitha dokumentet tuaja në dosjen Desktop sipas formatit. Versioni i ardhshëm i macOS është macOS Mojave

Apple ende nuk ka përfunduar me macOS. Kompania prezantoi versionin e ardhshëm të macOS në konferencën e zhvilluesit WWDC. “Sot ne jemi të ngazëllyer për të hedhur një hap të madh përpara me Mac”, tha CEO i Apple Tim Cook.

Zv.presidenti i lartë i Apple inxhinieri softuer,Craig Federighi, filloi me modalitetin e errët. Me një vendosje të vetme, ju mund të përmbysni ngjyrat e gjithçkaje. Edhe sfondi i Finder, Calendar ose Photos është i zi.Apple duhej të përsëriste të gjitha butonat dhe ngjyrën e planifikuar në të gjithë sistemin operativ.

Nëse dokumentet e bardha janë shumë agresive, modaliteti i errët është për ju. Me versionin e ardhshëm të macOS, sfondi dhe desktop do të përshtaten në varësi të kohës së ditës, nga mëngjesi deri në pasdite dhe natën.

Në desktop, macOS automatikisht mund të grumbullojë të gjitha dokumentet tuaja në dosjen Desktop sipas formatit. Në Finder, ka një pamje të re të Galerisë. Punon paksa si funksioni i vjetër Cover Flow, por me një dizajn të sheshtë dhe meta të dhëna.Në kolonën e meta të dhënave,ekzistojnë veprime të personalizuara duke përdorur Automator.

Mund të krijoni një PDF etj.“Shikim i Shpejtë” po merr gjithashtu një përmirësim me shenjën e IOS-it.Ju mund të vizatoni në një foto,të shkurtoni një video dhe më shumë nga një dritare e Quick Look.

Apple po zgjeron vazhdimësinë midis Mac dhe iPhone.

Për shembull, në Keynote,ju mund të klikoni me të djathtën dhe të shtoni një foto duke përdorur iPhone-in tuaj.Do të nisë aplikacionin e kamerës në iPhone-in tuaj.Apple News po vijnë në macOS Në rast se një shfletues nuk është i mjaftueshëm, tani do të keni një aplikacion të përkushtuar me zgjedhjet tuaja, faqet tuaja dhe rekomandimet tuaja.

LEXO EDHE:  Hakerët sulmojnë zinxhirin frigoriferimit të vaksinës së Covid-19

Aplikacioni Stock gjithashtu po vjen në Mac.Po ashtu Voice Memos po vjen në Mac për regjistrim të shpejtë audio.Dhe së fundi,Home do të jetë në dispozicion në Mac për të komanduar shtëpinë tuaj me zërin tuaj,për të kontrolluar kamerat e sigurisë tuaj dhe më shumë.

Apple po shton mbrojtje të reja të privatësisë.

Përveç të dhënave të vendndodhjes dhe aksesit të librit të adresave,kompania po shton kamera,mikrofon,historik mesazhesh,kopje rezervë dhe njoftime Safari për privatësinë e të dhënave.Në Safari, shfletuesi do të bllokojë Facebook si butonat dhe do të parandalojë ato widgets nga ngarkimi i Javascript-eve të palëve të treta.

Do t’ju duhet të jepni akses të qartë. Siç pritej, Mac App Store po merr një përditësim.Vitin e kaluar, Apple ridizenjoi App Store në iOS, por Mac App Store qëndroi ende. Është ridizenjuar plotësisht me një anësor të majtë, një ndërfaqe përdoruesish që duket më shumë si App Store i iOS. Do të ketë përmbajtje të redaktuar, video shikime paraprake dhe kategori të reja.

Apple po punon për një mjet të ri për shkencëtarët e të dhënave.

Me Create ML,ju mund të stërvitni një model pa qenë një ekspert për mësimin e makinës.Kjo ju lejon të menaxhoni një set testimi dhe të përdorni kompjuterin tuaj lokal për projekte të vogla. Apple në thelb do t’ju lejojë të përdorni aplikacionet iOS që përdorin UIKit në Mac.

Në këtë mënyrë, zhvilluesit e iOS do të jenë në gjendje të sjellin aplikacionet e tyre shumë më shpejt.Kjo nuk do të thotë se do të duket si një aplikacion iOS. Apple News, Stocks, Home dhe Voice Memos përdorin këtë version macOS të UIKit.

LEXO EDHE:  Debutimi i Xbox Series X, tani kemi një datë

Butonat e mëdhenj janë zëvendësuar me menutë macOS, me shumë pak ndryshime në kod. Zhvilluesit nuk do të jenë në gjendje të përdorin UIKit për aplikacionet macOS ende, por është e qartë se ajo mund të ringjallë ekosistemin e aplikacioneve gjatë viteve të ardhshme. /PCWorld Albanian