Harduer

Veshja e re elektronike e Google është një xhaketë inteligjente 350 dollarëshe

Publikuar , 14 Mars 2017
0
Në mesin e shumë prezantimeve të shquara në 2015-ën gjatë konferencës së zhvilluesve Google I/O, një prej tyre ngjante me një fantazi: Një xhaketë e cila mund të kontrollonte muzikën dhe dritat e madje të ndërvepronte me imazhet afër. Veshja e re elektronike e Google është një xhaketë inteligjente 350 dollarëshe Photo Source: Google

Projekti Jacquard tregoi sesa serioz ishte Google kur e bërë realitetet falë një partneriteti me Levis. Dhe nuk është aspak e shtrenjtë. Xhaketa kushton 360 dollar dhe del në shitje në vjeshtë.

Google tregoi një demo të xhaketës në SXSW dhe si një orë inteligjente, teknologjia është e përqendruar afër kyçit të dorës. Gjurmon lëvizjet dhe i transmeton ato tek telefoni.

Sigurisht një aplikacion shoqërues i cili funksionon përmes Bluetooth do të kryjë gjithë procesin e transferimit të informacionit drejt telefonit dhe anasjelltas.

Levis hyn më në detaje duke shpjeguar sesi xhaketa ju mban të lidhur në internet pa prekur fale telefonin. Komunikimi dhe navigimi janë vetëm një të fshirë larg mbi krahun tuaj. Gjithashtu funksionalitete të tjera do të shtohen në të ardhmen. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Notepad nuk do të ikë asgjëkund dhe mbetet pjesë e Windows 10

Lajmet e fundit>