Lajmet

VLC tani në dispozicion për Windows 8

Publikuar , 13 Mars 2014
VLC tani në dispozicion për Windows 8

image-194101-full.0_standard_800.0Tani më në fund ka ardhur një version i lëshuesit VLC në stilin e Windows 8. Pas disa muajve që është bërë shtyrja, projekti i financuar nga Kickstarter ka arritur qëllimin e vet beta dhe tani është në dispozicion për shkarkim nga Windows Store.

Derisa Windows 8 e përmban një video lëshues të brenda ndërtuar, VLC shton mbështetjen për një varg të gjerë të formateve, duke përfshirë Ogg, FLAC dhe MKV. VLC për Windows 8 përfshin po ashtu mbështetje për audio sfondin, ngarkesën që mund të largohet dhe serverët DLNA.

Fatkeqësisht, është në dispozicion vetëm për Windows 8 për momentin në fazën beta dhe zhvilluesi paralajmëron “që është e qartë që nuk është i qëndrueshëm siç duhet të jetë”. Ai po ashtu nuk është në dispozicion për pajisjet Windows RT të bazuara në ARM si Surface 2, por VLC është duke planifikuar që të shtojë mbështetjen në të ardhmen së bashku me një version për Windows Phone. VLC për Windows 8 është në dispozicion që tani në Windows Store. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  RTX 4090 thyen rekorde botërore me frekuencën 3.7Ghz