Lajmet

WannaCry e ka origjinën nga Kina thonë hulumtuesit

Publikuar , 30 Maj 2017
0
Sulmi kibernetik infektoi 200,000 kompjutera në 150 shtete duke prekur qeveri vendesh, sisteme shëndetësore dhe kompani private. WannaCry e ka origjinën nga Kina thonë hulumtuesit

Analiza të reja të malueri famëkeq WannaCry zbuluan një lidhje të fortë mes maluerit dhe kriminelëve kibernetikë.

Hulumtuesit pranë Flashpoint analizuan gjuhën e përdorur në WannaCry dhe thanë se gramatika dhe shenjat e pikësimit të përdorur flaisn për një Kinezçe të folur rrjedhshëm nga krijuesi i saj.

Versionet e përkthyera të WannaCry ishin të gjitha përkthim automatik. WannaCry shfaqej në 28 gjuhë të ndryshme po vetëm gjuhët Kineze dhe Angleze dukej se ishin shkruar nga e para.

Sulmi kibernetik infektoi 200,000 kompjutera në 150 shtete duke prekur qeveri vendesh, sisteme shëndetësore dhe kompani private.

Disa analiza të mëparshme hidhnin hipoteza se Koreja e Veriut fshihej pas sulmit. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Hakeri Britanik dhe heroi i WannaCry i shpëton burgut

Tags >

WannaCry