Harduer

Western Digital prezantoi SSD-të WD Blue dhe WD Green

Publikuar , 11 Tetor 2016
0
Western Digital prezantoi SSD-të WD Blue dhe WD Green

imgp2899_575pxPesë muaj më parë, Western Digital përfundoi përvetësimin e SSD-ve dhe të prodhuesit të flash NAND, SanDisk, duke shtuar kështu në portofolin e tyre më shumë SSD për konsumuesit dhe sipërmarrjet. WD tani po prezanton dy familje tjera të SSD-ve për konsumuesit, secila e derivuar nga linjat e produkteve ekzistuese të SanDisk.

SSD-ja WD Blue është i bazuar në SanDisk X400 SATA SSD, me ndryshime minimale në harduer por ka të modifikuar firmware dhe kapacitete të ndryshme përdorimi. Si X400, WD Blue është i gatshëm si 2.5” ose si M.2 drive dhe përdor SanDisk 15nm TLC NAND me kontrollues Marvell 88SS1074.

WD Green SSD është një linjë fillestare produkti me zgjedhje të limituara kapaciteti. Bazuar në SanDisk SSD Plus, ky produkt përdor një kontrollues Silicon Motion në një konfiguracion DRAM-less me SanDisk TLC NAND.

2WD Green ka qëllime të ngjashme me driverat si Samsung 750 EVO dhe OCZ TL100 që është prezantuar së fundmi: të ofrojë çmimin më të vogël të mundshëm ndërkohë që ende ofron qëndrueshmëri të pranueshme dhe ndryshimin të dallueshëm të përformancës mbi hard driverat.

Kapacitet e larta janë hequr pasi produkti do të bëhej shumë i shtrenjtë për konsumatorët që po shikojnë për çmime të arsyeshme. WD Green do të jetë i gatshëm vonë këtij tremujori, dhe çmimi ende nuk është bërë i ditur. (PCWorld Albanian)

LEXO EDHE:  Ja sa do të reduktohen tarifat roaming me vendet e Ballkanit pas 1 Korrikut

Lajmet e fundit>