Lajmet

WhatsApp kufizon numrin e grupeve tek të cilat mund tu dërgohet një mesazh i njëjtë

Publikuar , 20 Korrik 2018
0
Rrjeti social Facebook beson se ky kufizimi do të reduktojmë sasinë e informacion që bëhet viral edhe pse nuk duket si diçka që ka për ti dhënë fund problemit. WhatsApp kufizon numrin e grupeve tek të cilat mund tu dërgohet një mesazh i njëjtë

Për të reduktuar përhapjen e lajmeve të rreme dhe dezinformimit, WhatsApp pak ditë më parë shtoi një opsion të ri, një etiketë e cila tregonte mesazhet e përcjellura.

Tani kompania prezantoi masën e radhës duke kufizuar numrin e grupeve tek të cilët mund të dërgohet një mesazh.

Konkretisht në Indi me 200 milion përdorues, kufizimi është vetëm 5.

Rrjeti social Facebook beson se ky kufizimi do të reduktojmë sasinë e informacion që bëhet viral edhe pse nuk duket si diçka që ka për ti dhënë fund problemit.

Ndryshimi vjen pak kohë pas një incidenti në Indi ku një person mbeti i vdekur dhe dy të tjerë u plagosën rëndë pasi spekulimeve që u përhapen në WhatsApp.

Të paktën 17 persona janë vrarë në rrethana të ngjashme vitin e kaluar nga spekulimet e përhapura në WhatsApp. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Samsung lançon linjën buxhetore Galaxy M

Tags >

WhatsApp
Lajmet e fundit>