Lajmet

Wikileaks publikon të dhënat e vjedhura nga Sony Pictures

Publikuar , 18 Prill 2015
Wikileaks publikon të dhënat e vjedhura nga Sony Pictures

wikipedia-100051422-galleryWikileaks nuk mund të ndalet…duke publikuar njëdatabazë të përbërë nga nga mijëra e-mail-e dhedokumente të zbuluara të Sony Pictures Entertainment gjatë sulmit të hakerave në vitin që lamë pas. Kjodatabazë është e para në llojin e saj, e cila përbën njënga sulmet më të mëdha kibernetike në historinë e koorporatave amerikane dhe është e aksesueshme kaqthjeshtë nga një audiencë e gjerë. Të dhënat e publikuara do të ngrenë supozime të reja përsa i përketvjedhjes së informacionit online.

Databaza e bërë publike përbëhet nga 173.132 emailedhe 30.287 dokumente, ku përfshihen disa qëpërmbajnë një informacion tepër sensitiv mbipunonjësit e Sony si adresat, numrat e telefonit, numratsigurie etj. Sony e ka dënuar këtë veprim duke shtuarse publikimi i të dhënave nga Wikileaks është një llojmbështetje për ata që mundësuan sulmin. Pasi hakeratsulmuan Sony Pictures Entertainment në Nëntor të vitittë shkuar ata i bënë publike informacionet e vjedhuranë faqe të ndryshme shpërndarëse si BitTorrent. Po skedarët e shpërndarë ishin të mëdhenj në përmasa dhenuk ishin tepër të thjeshtë për tu aksesuar nga audiencae thjeshtë.

Sulmi ndaj Sony bëri bujë në mbarë botën dhe përfaktin se presidenti Obama akuzoi Korenë e Veriut se ishte ajo që fshihej pas këtij sulmi por këto akuza derimë tani nuk janë vërtetuar. Wikileaks ndoshta ka siqëllim të sjellë dhe njëherë në vëmendje të autoritetevekëtë sulm në mënyrë që ata të vazhdojnë me hetimetdhe shqyrtimin e cështjes. Në një publikim ditën e enjte, organizata Wikileaks deklaroi se qëllimi i parë iSony është të prodhojë argëtim, megjithatë arkivat e Sony tregojnë se në prapaskenë kjo është një kompanime një influencë të madhe, që ka lidhje të ngushta me Shtëpinë e Bardhë, mund të ndikojë në rregullat dheligjet e shtetit dhe bashkvepron dhe me ushtrinëamerikane. Sony është më tepër se c’duket në pamje tëparë. (PC World Albanian)

LEXO EDHE:  Apple mban online konferencën vjetore të zhvilluesve