Analiza

Windows 7 është mbreti i pakonstestuar në desktop

Publikuar , 20 Mars 2017
0
Windows 7 është mbreti i pakonstestuar në desktop Photo Source: Statista

Windows Vista i përket së kaluarës tashmë. Shumica e përdoruesve do të heqin dorë nga sistemi operativ sapo muaji Prill të ketë mbërritur së bashku me përfundimin e suportit dhe përditësimeve në Vista.

Sipas Net Market Share, sistemi operativ 10 vjeçar ende zë 0.78% të tregut. Por kjo ska të bëjë me moshën sepse Windows XP të cilit ju ndërpre suporti në 2013-ën ka 8% të tregut.

Sakaq në krye qëndron pasardhësi i Vista, Windows 7. Mban shumicën e tregut që nga 2009 dhe aktualisht është në 48.41% duke lënë pas Windows 10-ën me 25.19%. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Së shpejti do të mund të instaloni Windows 10-ën nga cloud

Lajmet e fundit>