Biznes

Windows dominon në Netbooks

Publikuar , 15 Prill 2009
0
Windows dominon në Netbooks

altWindows është dominuesi i Netbooks, bën të ditur kompania për hulumtime NPD. Pothuajse shumica e netbooks të shitur gjatë muajit Shkurt 2009, punonim me Windows dhe shumë pak me Linux

Sipas firmës për hulumtime, kjo është një ndryshim total për dallim prej vitit të kaluar, kur vetëm 10 përqind e netbooks  ishin shitur me sistemin operativ të Windows.

“Jo vetëm njerëzit e thjeshtë janë duke blerë Windows, por edhe ata që kanë punuar me Linux, tash janë duke u kthyer në Windows” – thotë Bandon LeBlanc, zyrtar nga Microsoft, duke iu përgjigjur analizave të NPD-së.

LeBlanc po ashtu shton se konsumatorët e zgjedhin Windows sepse është më i lehtë për t’u përdorur dhe ofron më shumë zgjidhje. Ndërsa nga Microsoft bëhet e ditur se edhe sistemi operativ i Windows 7 do të vendoset nëpër netbooks
 

LEXO EDHE:  Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet

Lajmet e fundit>