Harduer

Xiaomi demonstron teknologjinë e kamerës nën ekran

Nga: PCWorld
Publikuar , 28 Gusht 2020
Sipas kompanisë për herë të parë ekranet e telefonëve do të jenë të plotë pa prerje apo ndarje të kamerës selfie dhe pa pasur nevojë për mekanizma motorik si “pop-up.” Xiaomi demonstron teknologjinë e kamerës nën ekran

ZTE mund të jetë kompania e parë që lançon një telefon me kamër nën ekran, por së shpejti do të ketë konkurrencë të fortë.

Xiaomi do të inkorporojë së shpejti kamera selfie nën ekran. Kompania ditën e sotme zbuloi teknologjinë e “gjeneratës së tretë” të kamerave nën ekran duke na treguar se çfarë mund të presim nga telefonët Xiaomi në të ardhmen.

Sipas kompanisë për herë të parë ekranet e telefonëve do të jenë të plotë pa prerje apo ndarje të kamerës selfie dhe pa pasur nevojë për mekanizma motorik si “pop-up.”

Xiaomi thotë se ka përdorur një mbivendosje pikselësh në ekran të cilët lejojnë kalimin e dritës pa kompromentuar cilësinë e ekranit.

Së fundi kompania pretendon se cilësia e fotove të kësaj kamera është e njëjtë me një kamera normale megjithatë mbetet për tu parë.

Kur do të debutojë kjo teknologji? Sipas kompanisë prodhimi në masë i smartfonëve me këtë kamer do të nisë në 2021. /PCWorld Albanian

LEXO EDHE:  Ora e re e Xiaomi ka nevojë të karikohet vetëm dy herë në muaj

Tags >

Xiaomi